Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały już 18 systemów artyleryjskich Bohdana, których produkcję sfinansowała Dania.
Jak poinformował 14 września Trolle Lund Poulsen, minister obrony Danii, podczas przemówienia na konferencji Yalta European Strategy (YES), Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały już 18 systemów artyleryjskich Bohdana, których produkcję sfinansowała Dania.
„To była pierwsza umowa, jaką zawarliśmy. W lipcu złożyliśmy zamówienie na produkcję 18 systemów artyleryjskich Bohdana, a w ten weekend zostały one już przekazane Siłom Zbrojnym Ukrainy” – powiedział Poulsen.
Zauważył również, że produkcja broni na Ukrainie jest znacznie tańsza niż produkcja lub zakup na Zachodzie. Tańsze jest również utrzymanie jej zdolności bojowej.
Dania stała się pierwszym krajem, który zaoferował Ukrainie przekazanie broni w formie bezpośrednich zakupów od ukraińskiego przemysłu obronnego, gdyż budżet obronny Kijowa nie pokrywa możliwości krajowej produkcji broni.
„Kiedy tej wiosny odwiedziłem Ukrainę, aby odwiedzić w Kijowie kilka przedsiębiorstw przemysłu obronnego, przekonałem się o możliwościach wsparcia Ukrainy poprzez przejęcia bezpośrednio za pośrednictwem ukraińskiego przemysłu obronnego” – powiedział Poulsen w komunikacie prasowym.
„W ten sposób zapewniamy, że sprzęt, którego żądają Ukraińcy na froncie, będzie mógł zostać wyprodukowany i dostarczony w pobliżu. Zapewnia to oczywiste korzyści logistyczne, pomagając jednocześnie w budowie przemysłu obronnego na Ukrainie”.
13 czerwca w Brukseli Ukraina i Dania podpisały memorandum w sprawie zakupu broni i sprzętu wojskowego od ukraińskich producentów w ramach prac Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w formacie Ramstein.
„To duży krok, ponieważ Dania stała się pierwszym zagranicznym krajem NATO, który inwestuje w produkcję broni na terytorium Ukrainy. To potwierdzenie, że ukraiński przemysł obronny jest gotowy do współpracy na poziomie międzynarodowym i jest w stanie sprostać najwyższe standardy” – powiedział Rustem Umerow.
Już wkrótce zostanie podpisana pierwsza umowa. „Jesteśmy na końcowym etapie, więc pierwsza umowa zostanie podpisana już wkrótce. Z prawnego punktu widzenia wszystkie umowy ze stroną duńską zostały sfinalizowane” – powiedział minister.
„Udział naszej własnej produkcji stale rośnie” – oznajmił w kwietniu Zełenski. „Państwo podpisuje z naszymi przedsiębiorstwami poważne, długoterminowe umowy, które zapewniają przewidywalność, zdolność do zatrudniania ludzi i przyciągania inwestycji. „W tym miesiącu nasz przemysł wyprodukuje po raz pierwszy 10 haubic samobieżnych Bohdana, a kolejne będą produkowane w maju i później”. W 2023 roku Siły Zbrojne Ukrainy przyjęły oficjalnie na stan uzbrojenia pierwszą kołową, samobieżną armatohaubicę 2S22 Bohdana kal. 155 mm.
Kresy.pl/EP
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!