Jak informuje niemiecki dziennik „Bild”, władze Ukrainy grożą więzieniem niemieckiemu zespołowi „Scooter” za chęć wzięcia udziału w festiwalu muzycznym, który odbędzie się na Krymie.

Niemieccy politycy i ukraińskie media są oburzeni decyzją zespołu o wzięciu udziału w festiwalu muzycznym „ZBFest”, który odbędzie się w Sewastopolu. Ich zdaniem jest to koncert na „okupowanym terytorium”. Według niemieckiej posłanki do Parlamentu Europejskiego Rebecci Harms zespół „opowiedział się po stronie Putina”.

Grupę „Scooter”, jak widać, nie obchodzi to, że Krym został nielegalnie zajęty przez wojska rosyjskie. Występując tam opowiadają się po stronie Putina – stwierdziła w rozmowie z niemieckim dziennikiem „Bild” Rebecca Harms.

Jej zdaniem niektórzy niemieccy muzycy i tancerze zachowują się haniebnie i nieodpowiedzialnie, uwiarygadniając Putina poprzez występy na Krymie. Harms uważa, że prezydent Rosji uczynił z Krymu największą bazę wojskową na Morzu Czarnym.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina wydaliła rosyjskich sportowców za bezprawne odwiedzenie Krymu

Zastępca Prokuratora Generalnego Jewgienij Enin uważa, że jeśli niemiecki zespół bez specjalnego zezwolenia wystąpi na festiwalu w Sewastopolu, to członkom grupy grozi od roku do ośmiu lat pozbawienia wolności. Sytuację zaostrza fakt, że zespół w tym roku planował odwiedzić Kijów.

Jedziemy na Krym nie po to, żeby angażować się w politykę, ale dlatego, że tam mieszkają nasi fani. Chcemy im się zaprezentować – oznajmił lider grupy H.P. Baxxter.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Nie wiedzieliśmy, że będziemy przyczyną konfliktu politycznego. Nasza muzyka jest całkowicie apolityczna i chcemy z dala trzymać się od takich zagadnień. Jeździmy na Ukrainę i do Rosji od 1995 roku, mamy tam wielu fanów, którzy z niecierpliwością oczekują na nasz występ – stwierdził menadżer zespołu Jeans Thele.

CZYTAJ TAKŻE: Ambasada Ukrainy interweniowała w sprawie mapy Ukrainy bez Krymu w Polskim Radiu Rzeszów

Dziennik „Bild” zauważył, że na stronie internetowej zespołu obok informacji o koncercie w Sewastopolu nie widnieje nazwa kraju. Zdaniem menadżera był to celowy zabieg, by zachować neutralność polityczną.

Festiwal odbędzie się w Sewastopolu w dniach 4-5 sierpnia 2017 roku.

Kresy.pl/Bild, ria.ru

 

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz