Ukraińskie władze: Atak rakietowy na Łuck przeprowadzono z terytorium Białorusi

Niedzielny atak rakietowy na Łuck w obwodzie wołyńskim na północnym zachodzie Ukrainy został przeprowadzony z terytorium Białorusi – przekazał w poniedziałek szef władz obwodowych Jurij Pohulajko.

Atak miał miejsce w niedzielę wieczorem. W jego wyniku wybuchł pożar na terenie składu paliwa. “Wczoraj około godziny 22:00 przeprowadzono atak rakietowy na skład paliwa na obrzeżach Łucka. Na razie wiadomo, że pocisk manewrujący został wystrzelony z Białorusi” – oświadczył w poniedziałek Pohulajko, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

Dodał, że pomimo bliskości Białorusi, która udostępnia swoje terytorium wojskom rosyjskim, sytuacja w regionie jest pod kontrolą, a granice w regionie nie zostały naruszone.

W poniedziałek Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych zamieściła nagranie i zdjęcia przedstawiające gaszenie pożaru, który wybuchł na skutek ataku rakietowego.

CNN poinformowało w ubiegłym tygodniu, że USA oraz przedstawiciele NATO uważają, iż wojska białoruskie  mogą „wkrótce” przyłączyć się do wojny na Ukrainie. Białoruskie władze miały podjąć już pierwsze kroki w tym kierunku. Białoruś ma tworzyć „warunki do usprawiedliwienia białoruskiej ofensywy przeciw Ukrainie”.

Informowaliśmy, że 15 marca 2022 roku na Białorusi zaczęły obowiązywać gruntowne zmiany w konstytucji.

Białoruś zapisała w konstytucji zobowiązanie do rozwoju energetyki jądrowej „w celach pokojowych”. Wcześniej ustawa zasadnicza stwierdzała, że ​​kraj „za cel stawia sobie uczynienie swojego terytorium strefą wolną od broni jądrowej, a państwo – neutralnym”. Zapisy te wykreślono.

Nowe przepisy stanowią także, że Białoruś „wyklucza wojenną agresję ze swojego terytorium wobec innych państw”, co stoi w sprzeczności z obecnym udostępnianiem przez to państwo swojego terytorium do prowadzenia przez Rosję agresji wobec Ukrainy.

Zobacz także: Łukaszenko: Nie popierałem wojny i nigdy jej nie poprę

pravda.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply