Ukraińskie media wyraźnie zwróciły uwagę na rozbiórkę pomnika UPA w Hruszowicach. Często przywołują w tym kontekście protest Związku Ukraińców w Polsce. Jednocześnie całkowicie przemilczają zbrodnie UPA, zamiast tego koncentrując się na operacji „Wisła”.

Agencja Unian oraz portal „Europejska Prawda” podały, że „w Polsce nacjonaliści rozebrali pomnik żołnierzy UPA”.  Zaznaczono przy tym, że wcześniej był on niszczony „przez wandali”. Zwrócono uwagę m.in. na antybanderowskie koszulki, które miała na sobie część uczestników akcji. Podkreślono, że potępił ją Związek Ukraińców w Polsce, choć zaznaczono, że na rozbiórkę zezwoliły polskie władze.

PRZECZYTAJ: Związek Ukraińców oburzony rozbiórką pomnika UPA – wzywa rząd i polskie służby do działania

Podobnie akcję opisała agencja Ukrinform oraz portal „Ukraińska Prawda” i stacja „5 Kanał”.  One także podkreślają, że akcję rozbiórkową przeprowadzili „polscy nacjonaliści” i przytacza protest ZUwP. Zwrócono też uwagę, że wszystko odbyło się niemal w przeddzień obchodów 70. rocznicy akcji „Wisła” i podkreślono wezwanie Związku Ukraińców skierowane do polskich władz i służb, by podjęły działania w sprawie „antyukraińskiej prowokacji”.

ZOBACZ: Demontaż pomnika UPA w Hruszowicach krok po kroku – fotoreportaż

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ukrinform i „Ukraińska Prawda” podkreślają natomiast, że w latach 2014-2016 na południu Polski „zniszczono lub zdewastowano kilkanaście miejsc pamięci”, a w żadnym wypadku nie ujęto sprawców. Dodano, że „w wielu wypadkach” informacje na ten temat po raz pierwszy pojawiały się „na prorosyjskich portalach”.

Szerzej o rozbiórce pisze popularny portal zaxid.net, który za Portalem Przemyskim obszernie cytuje oświadczenie przemyskiego koordynatora Ruchu Narodowego Marka Kulpy, a także wójta gminy Stubno Janusza Słabickiego.  Ten ostatni podkreślał, że poniżej pomnika nie znajdują się żadne rzekome groby członków UPA. Zaxid.net nie cytuje również oświadczenia ZUwP.

– W Polsce w obecności przedstawicieli władz rozebrano pomnik bojców UPA – podaje z kolei „Radio Svoboda”. Zaznacza, że „polscy nacjonaliści” rozebrali pomnik postawiony 23 lata temu przez miejscowych Ukraińców. Podkreślono też, że „działacze organizacji nacjonalistycznych” obiecali kontynuować demontaż nielegalnych pomników ku czci UPA. Ponadto, przytoczono główne punkty oświadczenia Związku Ukraińców w Polsce.

Z kolei „Lwiwska Gazeta” cytuje wpis wysokiego rangą ukraińskiego urzędnika Światosława Szeremety, wcześniej w randze ministra ukraińskiego rządu. – Czekamy na reakcję ze strony polskich władz, szczególnie IPN oraz ministerstwa kultury. Pomnik powinien zostać odbudowany z oficjalnym poparcie i zezwoleniem tych instytucji. A wandale, którzy walczą z martwymi, powinni zostać ukarani – napisał Szeremeta.

Jak informowaliśmy, w środę ok. godziny 17. nielegalny pomnik UPA w Hruszowicach został całkowicie rozebrany przez społeczników i rodziny ofiar OUN-UPA. Akcja była zgodna z prawem. Dopełniono określonych procedur, m.in. za zgodą wójta gminy Stubno. Miała charakter czynu społecznego, w którym wzięły udział osoby chętne, m.in. działacze Ruchu Narodowego, osoby zasłużone dla walki z banderyzmem, a także rodziny ofiar OUN-UPA. Według wcześniejszych doniesień obecny miał być również wójt gminy Stubno. Ruch Narodowy objął całą akcję patronatem. M.in. po to, żeby zapewnić uczestnikom bezpieczeństwo od strony prawnej. O planowanej akcji informowaliśmy jako pierwsi.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zefir
    zefir :

    Ten Światosław Szarameta,to zwykły banderowski debil,który świadomie zapowiedział,że banderowswkimpomnik w Hruszewicach był niezbędny. Ta banderowska menda nie ma skrupułów przed posądzaniem patriotycznych Polaków o ich dzieło w imieniu Rodaków-brawo Narodowcy Rodaków.Bezczelne posądzenia bandero2ców na ziemi polskiej o nacjonalizm,mają się nijak do państwowej w wymiarze prawnym banderowskiej ustawy nr 2538-1 z dnia 9kwietnia 2015r vsamej Wierchownej Rady,wywyższającej bestialskich morderców m.inn UPA do rangi bohaterów Upadliny.Żyd i cukierniczy oligarcha tej ustawy autor to parch Walcman-Poroszenko,antypolak,wybitnie antypolska fałszywa menda,grająca na ludzkiej Polaków naiwności