Z okazji 80-lecia powstania tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii i Dnia Obrońców Ukrainy, Ukraiński IPN organizuje internetowy maraton promujący UPA, w kontekście trwającej wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Od prawie 10 lat dzień 14 października, czyli rzekoma data powstania tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), jest zgodnie z decyzją ówczesnego prezydenta Petra Poroszenki z 2014 roku świętem państwowym na Ukrainie – Dniem Obrońcy Ojczyzny, aktualnie nazywany Dniem Obrońców i Obrończyń Ukrainy. W tym roku przypada okrągła, 80. rocznica powstania tej zbrodniczej formacji.

Według informacji zamieszczonych na stronie Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, instytucja ta we współpracy z Narodowym Muzeum Rewolucji Godności przeprowadzi z tej okazji 5-godzinny internetowy maraton on-line „Głosy walki”. Będzie on transmitowany na kanałach obu instytucji w serwisie YouTube, a także na Facebooku.

Jak podano w programie wydarzenia, rozpocznie się ono od wyemitowania wideo-projektu „Niezwyciężeni”.

„W trzech filmach projektu potomkowie żołnierzy UPA, gen. Mykoły Arsenycza, komandyra Wasyla Andrusiaka i strzelca Bohdana Dobuszowskiego – odpowiednio Wasyl Arsenycz, Mychajło Stecyk oraz Mychajło Hałuszczak, którzy dziś na froncie bronią Ukrainy przed rosyjską agresją, opowiedzą rodzinne historie, o swoich przodkach i ogólnie o związkach z poprzednim pokoleniem bojowników o ukraińską państwowość i niepodległość” – czytamy w komunikacie. Dodajmy, że Hałuszczak to działacz partii Swoboda i koordynator projektu „Dialogi Historyczne”, znany z różnych antypolskich akcji.

Ponadto, w ramach projektu „Głosy UPA” będzie można wysłuchać wideo-wspomnień „o wyczynach i walkach powstańców”. Mają to być krótkie nagrania „ze wspomnieniami uczestników walki narodowowyzwoleńczej w połowie XX wieku”.

W wideo-maratonie wystąpią też ukraińscy historycy i badacze, zajmujący się historią UPA: Iwan Patrylak, Maryna Mirzajewa, Mykoła Posiwnycz i Ołesia Onyszko. Mają oni przeprowadzić lekcje na temat różnych zagadnień związanych z UPA. Następnie „prosto z linii frontu” wystąpią liderzy zespołów „Tiń Sońca”, „Jurkesz” i „Weremij”.

„Internetowy maraton zakończy 10-dniową kampanię informacyjną UIPN z okazji 80-lecia UPA i Dnia Obrońców i Obrończyń Ukrainy, prowadzoną pod hasłem „Walczyli! Walczymy! Walczmy!”.

Przypomnijmy, że rok temu Lwowska Rada Obwodowa (odpowiednik polskiego sejmiku wojewódzkiego) ogłosiła rok 2022 Rokiem tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Zaapelowała też do ukraińskiego parlamentu o podjęcie podobnej decyzji i ogłoszenie 2022 Rokiem tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii na szczeblu państwowym. Podobne działania podjęto m.in. w obwodzie wołyńskim.

Przypomnijmy, że podobny projekt został 1 lipca 2021 r. zarejestrowany w ukraińskim parlamencie.

Według historiografii ukraińskich nacjonalistów UPA powstała 14 października 1942 roku, jednak nie ma na to żadnych dowodów. W rzeczywistości formacja ta powstała na początku 1943 roku.

Tzw. Ukraińska Powstańcza Armia wraz z Organizacją Ukraińskich Nacjonalistów są odpowiedzialne za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Na Ukrainie zakłamuje się bądź przemilcza odpowiedzialność UPA za zbrodnie; w 2015 roku została ona uznana za formację narodowowyzwoleńczą.

Tylko 14 proc. Ukraińców uznaje pewną odpowiedzialność UPA za ludobójstwo wołyńsko-małopolskie, dwa razy więcej uważa, że wina leżała po obu stronach, a 8 proc. twierdzi, że to Polacy mordowali Ukraińców – wynika z badania Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego. Wicedyrektor Centrum, dr Łukasz Adamski zaznaczył, że badanie przeprowadzono na fali bardzo pozytywnych ocen Polski i Polaków – zastrzegł, że „taki sondaż zmierzy nastroje chwili, które mogą później trochę się ochłodzić”.

Czytaj więcej: Jedynie 14% Ukraińców uznaje jakąkolwiek odpowiedzialność UPA za ludobójstwo na Polakach [SONDAŻ]

Przeczytaj także: W ciągu dekady znacząco wzrosła liczba Ukraińców pozytywnie OUN-UPA

Przypomnijmy, że w grudniu 2020 roku Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła listę wydarzeń i postaci historycznych, które zostaną uczczone w 2021 roku na szczeblu państwowym. Wśród tych postaci znalazł się główny organizator rzezi wołyńskiej – Dmytro Roman Klaczkiwski oraz jeden z jego najbliższych współpracowników, Rostysław Wołoszyn.

CZYTAJ TAKŻE: Parlament Ukrainy uczcił sprawcę ludobójstwa na Polakach

Rok wcześniej ukraiński parlament w specjalnej uchwale zdecydował, że w 2020 roku na poziomie państwowym mieli zostać uczczeni członkowie OUN i UPA, m.in. Andrij Melnyk czy odpowiedzialny za mordy na Polakach Wasyl Sydor. Dodatkowo, strona ukraińska zafałszowywała w dokumentach historię, m.in. ws. obrony Zamościa przed bolszewikami.

Już w 2017 roku ukraińscy historycy na czele z ówczesnym szefem UIPN, „kłamcą wołyńskim” Wołodymyrem Wiatrowyczem zainaugurowali wielką „kampanię informacyjną” związaną z obchodami 75. rocznicy powstania zbrodniczej UPA. Miała ona na celu przedstawienie tej zbrodniczej formacji jako rzekomo „główną siłę antynazistowską”.

uinp.gov.ua / Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply