Wołodymyr Wiatrowycz, mianowany przez władze post-majdanowej Ukrainy na stanowisko szefa ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, znany negacjonista wołyński podczas rozmowy z dwumiesięcznikiem Nowa Europa Wschodnia stwierdził, że celem dialogu Ukrainy i Polski nie jest pojednanie a porozumienie.

Wiatrowycz w wywiadzie stwierdził – „Naszym celem nie jest pojednanie. Celem jest porozumienie. Różnice między nami w ocenie konfliktu polsko-ukraińskiego pozostaną”.

Szef ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej znany jest ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi oraz poglądów. Jest historykiem, absolwentem Uniwersytetu Lwowskiego. Przed mianowaniem na prezesa IPN pełnił w latach 2008-2010 m.in. funkcję dyrektora archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Podejrzewa się, ze fałszował wtedy dokumenty, dzięki czemu miałyby wybielać OUN-UPA.

Jest też członkiem rady nadzorczej Muzeum „Więzienie na Łąckiego”, które propaguje w swoich ekspozycjach tezę, iż II Rzeczpospolita – na równi z Niemcami i Sowietami – okupowała Lwów i Galicję Wschodnią.

Jest on autorem książki „Druga wojna polsko-ukraińska 1942-1947”.

new.org.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
25 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. bojno
  bojno :

  Przynajmniej mówi co myśli naprawdę. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że państwo polskie powinno podjąć rękawicę i zrobić porządek z ukraińskimi nacjonalistami. Krokiem pierwszym powinno być odsunięcie lobbystów ukraińskich od wpływu na politykę wewnętrzną i zagraniczną Polski (Kowal, Dworczyk, Halicki, Sycz, Tyma, itp.). Kolejny to Ustawa o Ludobójstwie na Wschodnich Ziemiach Rzeczypospolitej. Nie na Kresach, ale na Ziemiach Wschodnich! Lwów i Wołyń nigdy nie były Kresami!!! Ustawa powinna delegalizować OUN i UPA oraz penalizować idee oraz symbole banderowskie, a także kłamstwo wołyńskie, czyli negację ludobójstwa. Taki Wiatrowycz po przyjeździe do Polski powinien zostać natychmiast aresztowany i postawiony przed sądem z oskarżenia publicznego. Kolejne kroki to publiczna debata ze Związkiem Ukraińców w Polsce, ultimatum dla Ukrainy w sprawie pomników kultury polskiej, zadośćuczynienie ze strony ukraińskiej rodzinom ofiar rzezi, itd. Ukraińcy, jako uczestnicy cywilizacji turańskiej, rozumieją tylko język siły.

  • sylwia
   sylwia :

   Trafne uwagi P. Bojno. W praktyce, odnośnie Ukrainy, niepolskie rządy POPiSu będą postępować według rozkazów swych globalistycznych mocodawców, międzynarodowego oligarchatu, którego są łańcuchowymi psami. Od czasu do czasu zrobią jakiś małoznaczący pseudopatriotyczny gest aby podtrzymywać iluzję swej ‘polskości’.

  • krok
   krok :

   Lobbystów ukraińskich w Polsce jest cała masa, niemal wszyscy należą bądź należeli do rządu Polskiego. Tłumaczenie ich zawsze to samo: Nacjonalistów ukraińskich jest znikomy procent, podają przy tym poparcie wyborcze dla prawego sektora i innych partii post-nazistowskich ok. 5%. Dziwnym trafem te 5% ukraińców głównie antypolskich, głośniej słychać niż resztę 95%. Z prostej przyczyny, 5% poparcia dla nacjonalistów w wyborach, w sercach 99% . Obecnie rosjanie wobec Polski stosują lżejszą retorykę historyczno-polityczno-gospodarczą, mniej kłamliwą, niż ukraińcy.

  • fiesta
   fiesta :

   Bojno…. Polska nie rzadza Polacy i nie jest realizowana polska polityka narodowa, wiec nic z tego nie bedzie – nie tak dawno chazarzy u wladzy na UPA-inie otrzymali gwarancje kredytowe od chazarow rzadzacych w Polsce w wysokosci 4 miliardow zlotych ( http://www.tvp.info/23174927/cztery-miliardy-zlotych-dla-ukrainy-polska-udzieli-kredytu ) – gdy zwykly smiertelnik bedzie chcial uzyskac kredyt w banku to musi miec zastaw, np. dom i czysty rekord bankowy, bo takie sa podstawowe warunki otrzymania kredytu.
   Obowiazkiem rzadu jest informowac opinie publiczna o dzialalnosci rzadu w waznych sprawach i nawet posel do sejmu ma prawo zapytac na jakich warunkach UPA-ina otrzymala kredyt od Polski. Tymczasem nie ma na ten temat zadnych szczegolowych informacji za wyjatkiem pozowania do zdjec z usmiechem na twarzy, czyli narod polski jest DYMANY OD TYLCA przez chazarow u wladzy w Polsce i chazarow na UPA-inie i jeszcze za to placi.
   Rownie dobrze rzad w Polsce moze przeznaczyc 4 miliardy zlotych kredytu na budownictwo mieszkaniowe dla polskich malzenstw lub na wspomaganie polskich biznesow, zamiast finansowac chazarow z UPA-iny (wrogow Polski i narodu polskiego).
   Kutafonowi Dudzie trzeba przypomniec, ze jego zasranym obowiazkiem jest realizowac POLSKIE INTERESY NARODOWE W PIERWSZEJ KOLEJNOSCI i zadac od chazarow rzadzacych na UPA-inie ZWROTU POLSKIEJ ZIEMI i takie same zadania nalezy postawic wobec „Litwy”.
   Jesli ktos nie wie lub nie pamieta co powiedzial Duda to przypomne, ze oswiadczyl, ze bedzie realizowal polityke chazara L.Kaczynskiego. A chazar L.Kaczynski realizowal POLITYKE IZRAELA – patrz video ponizej

   https://www.youtube.com/watch?v=x9o9m08F5AE

   Jesli Polacy nie maja podstawowej wiedzy o tym, ze CHAZARZY RZADZA W POLSCE oraz ze OBOWIAZKIEM POLAKOW JEST ODSUNAC CHAZAROW OD WLADZY I WPLYWOW W POLSCE, poniewaz dzialaja na szkode Polski i Polakow, to debata o tym co powinno byc zrobione a nie jest, jest pozbawiona sensu, poniewaz nie jest spelniony warunek podstawowy.
   Poza tym kolejni ZDRAJCY i GNOJ u wladzy w Polsce przepierdoli 4 lata, narobi wiekszych dlugow i problemow, oslabi Polske ekonomicznie i jeszcze bardziej uzalezni od miedzynarodowki syjonistycznej, a ciemna masa w Polsce bedzie politykowac i toczyc spory o to co powiedzial ten czy tamten lub jeszcze ktos inny.
   TU I TERAZ TRZEBA TWORZYC NIEOFICJALNY RZAD ZLOZONY Z POLAKOW I POSIADAC PLANY NA PRZYSZLOSC ORAZ BYC GOTOWY NA KAZDA EWENTUALNOSC.
   Taki plan dzialania jest w interesie Polski i Polakow, a nie pierdolenie Dudy, Kaczora, Szydlo i im podobnych chazarow.

 2. leszek1
  leszek1 :

  W ciagu kilku lat mojego badania tematu ukrainskiego w Polsce i zagranicy, nie spotkalem ZADNEJ (doslownie, ZADNEJ) organizacji ukrainskiej – spolecznej, artystycznej, religijnej, ktora by nie wykazywala nienawisci w stosunku do Polakow i z ktora moglbym nawiazac jakas rzeczowa dyskusje o wspolnych zamierzeniach Polski i Ukrainy. Dlatego nie zaskakuje mnie deklaracja tego Ukrainca. Tym niemniej spotykalem wielu bardzo serdecznych i przyjaznych Ukraincow, a z pewnym ukrainskim profesorem spedzilismy sporo czasu na planach przyszlego wspoldzialania naszych panstw. Zalozenia oczywiscie byly utopijne, ze wzgledu na nasza zgodna ocene dlugoletniego nasaczania antypolska propaganda narodu ukrainskiego, ale zabawa byla przyjemna.

  • fiesta
   fiesta :

   Badajacy „badaczu”….. Wystarczy przeczytac kilkanascie rzetelnie opracowanych i udokumentowanych materialow historycznych, posluchac nadawanych programow ukrainskich, przejrzec ukrainskie ksiazki do nauczania szkolnego i tamtejsza prase, zapoznac sie z problemami Polakow na UPA-inie etc, nastepnie dokonac analizy i wyciagnac wnioski – to zajmuje 1-2 miesiecy czasu, zeby byc calkowicie przekonanym do wrogiej i sqrwysynskiej polityki prowadzonej na UPA-inie, nie znajac historii tamtego regionu.
   Ja bylem na spotkaniu z W.Poliszczukiem w latach 1990-tych, kiedy wydal ksiazke pt. GORZKA PRAWDA – ksiazka zawiera szczegolowe opisy zbrodni popelnionych na Polakach w oparciu o zeznania swiadkow. Oczywiscie mialem troche wiedzy na ten temat z przeszlosci, ale to bylo niewiele w stosunku do tego czego dowiedzialem sie od Poliszczuka na spotkaniu.
   Wracajac do wrogosci OUN-UPA do Polski i Polakow oraz wrogiego nastawienia i bezczelnosci zwolennikow OUN-UPA do Polski i Polakow, doszedlem do wniosku, ze jest to wina nie tylko chazarow rzadzacych na UPA-inie, ale wspolwinni sa temu NIEMCY, ktorzy maja w tym swoje interesy, wspolwinna jest MIEDZYNARODOWA CHAZARIA z Izraela, USA i UE oraz wspolwinna jest NOWA CHAZARIA u wladzy w Polsce od 1990r do dzis, ktora m.inn. wybrali Polacy do rzadzenia w Polsce.

 3. beresteczko1651
  beresteczko1651 :

  Nikt jak ten osobnik nie zna bezmiaru ukraińskich zbrodni wobec Polski i Polaków, doskonale zdaje sobie też sprawę z rzeczywistej postawy i nastawienia tzw. ukraińców a także z ich planów na przyszłość. Dlatego wie, że są rzeczy, których Polacy im nie wybaczą a przyznanie się do których oznaczałoby przyznanie się wobec całego świata do skrajnego bestialstwa i zanegowanie w całości „mitu założycielskiego” tzw. ukrainy. Polska jest do czasu potrzebna banderowcom jako bezmyślny orędownik ich planów na Zachodzie. Wykorzystując swoich agentów wpływu wśród (świadomie lub nieświadomie) sprzyjających im Polaków oraz rozrastającą się do zastraszających rozmiarów ukraińską piątą kolumnę w Polsce, będą tu realizować swoje interesy. A ich interesy mogą być realizowane tylko kosztem Polski i im tzw. ukraina będzie silniejsza, tym Polska będzie słabsza!

  • fiesta
   fiesta :

   Cytat: „… im tzw. ukraina będzie silniejsza, tym Polska będzie słabsza! „…. brzmi troche nieprecyzyjne i powinno brzmiec: … im UPA-ina bedzie silniejsza, tym wieksze niebezpieczestwo dla Polski i Polakow, czego przykladem byl SZALENIEC i CHAZAR A.Hitler, ktory planowal wymordowac 85% Polakow, a z reszty uczynic niewolnikow.

  • pro_patria
   pro_patria :

   Dlaczego władze pozwalają na marsze morderców i obchody ich zwyrodniałych świąt ??? Uczestniczący tam starzy członkowie upa powinni być (korzystając z okazji) zatrzymani i osądzeni za zbrodnie wojenne ze szczególnym okrucieństwem. Na upainie wszelkie obchody uczczenia pamięci bestialsko pomordowanych Polaków są przez bojówki banderowskie brutalnie zakłócane i pacyfikowane. Później w lokalnej prasie czyny gieroiw są opiewane jako bohaterskie walki z kłamstwami rozsiewanymi przez Lachów. Taka jest różnica między działaniami władz Polski a upainy: u nas pozwala się na uwłaczające pamięci bestialsko wyrżniętych Rodaków marsze, obchody, ich władze bezkompromisowo i całkowicie wspierają nacjonalistów, tymczasem nasze kolejne (nie)rządy zwalczają wszelkie przejawy patriotyzmu, opornym szafują ogromne wyroki sądowe, wtłaczają przy pomocy mass mediów „miłość” do oprawców, robią wszystko by zamknąć walczącym o prawdę usta, nawet poniżają się do tłumaczenia istoty zbrodniczych postaw u upaińców… HAŃBA WAM ZDRAJCY !!! Musimy odzyskać Ojczyznę i szacunek dla niej u hańbiących ją szmaciarzy.

 4. tagore
  tagore :

  Ukraińska polityka historyczna wobec Polski jest co do sensu identyczna z Litewską i Niemiecką.
  Obecnie widać w pełni cele i priorytety Ukraińskiej i Litewskiej polityki reanimacji przy poparciu Niemiec WK Litewskiego w opozycji do Polski. Uruchamianie Swapu jest bez sensu ,nie przyniesie korzyści polskiej gospodarce ponieważ Ukraińscy politycy chcą jednostronnych korzyści dla Ukrainy mając zamiar wesprzeć dominację gospodarczą Niemiec w Polsce w zamian za wypromowanie przez Niemcy na lidera w Europie Wschodniej. Czy nam się to podoba czy
  nie Istnienie Ukrainy daje nam pewną korzyść osłabiając Rosję ale sojusznika tam na razie nie znajdziemy ,a raczej umiarkowanie wrogi kraj.

  tagore

  • zefir
   zefir :

   W analogii,PiS-dzielcza historyczna ibieżąca polityka wschodnia jest identyczna do polityki PO-srańców,,czyli antypolska,sprzeczna z ekonomicznymi i politycznymi interesami RP.Jej priorytetem jest bowiem nierozumna ideologia rusofobii rozwinięta przez Tfuska,oraz bezkrytyczna banderofilia.Pamiętamy,że Polska miała być łącznikiem,rozjemcą,znawcą ruskich problemów i co?Stała się antyruskim prowodyrem.Komu to służy? Z pewnością nie Polsce.Pod rządami PiS-u polska polityka zagraniczna w dalszym ciągu jest w okowach mitu giedroyciowskiego poświęcającego polskie interesy,polską pamięć historyczną dla nieswojego dobra. To nie tylko durnota,to idiotyzm.

   • tutejszym
    tutejszym :

    Ta gnida rozmawia z Polakami z pozycji siły!
    Musimy uznać ideologię bandery za przestępczą i zakazaną na obszarze UE, lub co najmniej na terenie RP. Zbrodnie upa i banderyzmu powinny być oficjalnie uznane jako ludobójstwo. Dopiero wtedy możemy mówić o pojednaniu i przyjmowaniu Ukraińców na naszym terenie. Karanie powinno być bezwzględnie egzekwowane.

 5. baciar
  baciar :

  i oto cała prawdziwa twarz upadlińskich bydlaków od dawna to powtarzałem nigdy nie wierz upadlińcowi a z nimi to jeszcze bedziemy miec problemy ale mam cicha nadzieje że w koncu raz na zawsze rozliczymy ta chołote do konca nie jestem zadnym jasnowidzem ale te debile jak skoncza w końcu ta swoja durną wojenke z moskalami zaczną szukac nowej z lachami to jest wiecej niz pewne tylko szkoda że durny rząd ocknie sie jak beda mieli banderowców już na glowie wtedy bedzie larum bo bedzie potrzebne mieso armatnie szkoda poprostu słów

 6. lucy75
  lucy75 :

  Niestety, przychodzi mi jedno do glowy … oj, Giedroyc nabroiles. Mowie to ze smutkiem, bo kilka razy zdarzylo mi sie biegac do Maison Laffitte – mialam zaszczyt (jednak zaszczyt) Cie spotkac tuz przed Twoja smiercia i porozmawiac przy herbatce z Zofia Hertz … na szczescie tylko o sztuce i artystach. Jednak nie moge opedzic sie od mysli, ze to Ty nas – Polakow – rozochociles do bratania z Ukraina. Zakopywales upiory przeszlosci … a upiory widzisz – taka ich natura – wylaza …