Prawda po ukraińsku

Jutro (05.05.09) o godzinie 18.00, w warszawskim „Domu Spotkań z Historią” odbędzie się spotkanie z prof. Ihorem Iljuszynem z Kijowa autorem „UPA i AK konflikt w zachodniej Ukrainie”, w której zrównuje ze sobą działalność UPA i AK na Wołyniu oraz w Galicji Wschodniej.

Na spotkaniu będą obecni również weterani 27 Wołyńskiej Dywizji AK. Zdaniem żołnierzy: „Tytuł książki i sformułowania w jej treści sugerują, że w latach drugiej wojny światowej (1939-1945) stosunki polsko-ukraińskie były „konfliktem między UPAi AK”. Autor uważa również, że wydarzenia wołyńskie w latach 1943-1944 także były konfliktem zbrojnym między UPA z jednej strony i AK z drugiej. W ten sposób książka próbuje zafałszować rzeczywisty przebieg wydarzeń i ukryć lub pomniejszyć rozmiar ludobójstwa dokonanego w latach 1943 i 1944 przez OUN i UPA. Próbuje bowiem postawić znak równości między tymi organizacjami. Tymczasem wszyscy wiemy, że przebieg tych wydarzeń był zupełnie inny” – zauważają weterani.Iliuszyn jest autorem m.in. książki „Tragedia wołyńska 1943-1944”. Przez mniejszość ukraińską w Polsce jest przedstawiany jako orędownik polsko-ukraińskiego pojednania, mimo iż w swoich wypowiedziachmówi m.in. o: „wciąż nie spłaconym długu moralnym, jaki Polska ma wobec Ukraińców”

tk/Kresy.pl

Prawda po ukraińsku
Oceń ten artykuł

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz