Na czym, jeśli nie na UPA, mamy budować nasz patriotyzm? Na eposach rycerskich Rusi Kijowskiej? Na życiorysach takich Ukraińców jak Chruszczow i Breżniew? A może na bolszewickiej legendzie Stachanowa? – mówi w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Jurij Szuchewycz, deputowany do Werchownej Rady Ukrainy.

Syn Romana Szuchewycza, bezpośrednio odpowiedzialnego za ludobójstwo Polaków na Kresach Wschodnich w latach II wojny światowej, tłumaczy, dlaczego nacjonalizm ukraiński jest tak ważny dla tożsamości Ukraińców:

Rosjanie spychali nas do getta ludowego. Ukraińska mowa miała być atrybutem wieśniaka w wyszywanej koszuli, a z drugiej strony Dostojewski, Czechow, Czajkowski, Rublow, Mendelejew, Teatr Bolszoj i loty w kosmos. Podobne lekceważenie spotykało nas zresztą ze strony Polaków– mówi. Zaznaczył on, że Ukraińców wciąż cechuje pewna uległość wobec Rosjan:

Czekamy, co zrobi Moskwa, i dopiero reagujemy. Zwykle jest za późno. Gdybyśmy stawili opór na Krymie, niechby symboliczny, nie byłoby wojny w Donbasie– twierdzi Szuchewycz.

Ukraińska Powstańcza Armia odpowiedzialna jest za ludobójstwo ponad 100 tysięcy Polaków w czasie II wojny światowej i w latach powojennych.

„Gazeta Wyborcza” / onet.pl / Kresy.pl

17 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. vileyko
  vileyko :

  Jesli sie jest narodem o podlej i obrzydliwej historii a chce sie pretendowac do bycia narodem godnym szacunku, to swoj patriotyzm buduje sie na czynach wspolczesnych a przeklina sie upadlosc i zgnilizne swoich praszczurow. W ten sposob i tylko w ten sposob mozna zyskac szacunek innych i zbudowac tradycje i wartosciowa historie dla potomnych. Dumne oblepianie sie ohyda po scierwie swoich praszczurow to nie jest budowanie tradycji – to jest zatracanie ducha wlasnego narodu. I tak na prawde chocholski neobanderyzm nie uderza tak w Polske i Polakow jak w Ukraine i Ukraincow. Narod Polski przymuszony momentem dziejowym bez wiekszych problemow rozdepcze neobanderowskie robactwo – ale smrod rozejdzie sie po wszystkich Ukraincach i tych co sie wstydzili banderyzmu i tych co sie z nim obnosili.

 2. jerzyjj
  jerzyjj :

  A OBECNE pseudo ,,elyty” rzadzace w Polsce pluja Polakom na kazdym kroku w twarz…

  ZACZNE od pisma Ministra Spraw Zagranicznych, czyli naszego maturzysty z Bydgoszczy, z dnia 2 lutego 2014 roku: „Popieramy radykalne działania Prawego Sektora i innych grup bojowników o demokrację i użycie siły przez demonstrantów są uzasadnione. (…) Ta pozycja jest uczciwa i my ją szanujemy”.

  Mało jest przykładów tak okrutnie popełnionych czystek etnicznych, jakich na Polakach zamieszkujących Wołyń i Galicję dokonały oddziały nacjonalistycznej Ukraińskiej Powstańczej Armii. Ludobójstwo UPA, zaplanowane z zamiarem całkowitego wyeliminowania Polaków z tych terenów, budzi do dziś przerażenie. Tym większe, że cześć współczesnego społeczeństwa ukraińskiego uznaje członków UPA za bohaterów narodowych, a Stepanowi Banderze stawia pomniki.

  Ironią tej sytuacji jest fakt, że Polska szkoli ludzi, którzy oddają hołd człowiekowi [Stepanowi Banderze]

  Szkolenie przyszłych upowców odbywało się w latach trzydziestych w Polsce i w Austrii: Bandera w Gdańsku, a Mielnik w Wiedniu. Szkolenie obejmowało: zarządzanie tłumem, cele identyfikacji, taktyka przywództwa, zarządzenie behawioralne w stresujących warunkach, ochrona przed gazami policji, budowa barykad i zajęcia strzeleckie i kursy snajperskie. Kursy prowadzone w Legionowie dla „studentów” w 2013 roku, miały ten sam zakres. Nazwisk oficerów szkolących przyszłych neonazistów za pieniądze polskiego podatnika na wszelki wypadek nie ujawniono [„polskojezycznych” „dziennikarzy śledczych” temat ten w ogóle nie interesuje].

 3. horodenka
  horodenka :

  jerzyj racja. TEN MATOL SPRAW ZAGRANICZNYCH JEST NIE SPELNA ROZUMU. NAJPIERW ZLOŻYL HOLD BERLIŃSKI , NASTĘPNIE POPARL PRAWY SEKTOR tzn.BANDEROWSKI , PÓŻNIEJ WYWIAD GAZECIE AMERYKAŃSKIEJ O PROPOZYCJI PUTINA DLA TUSKA W SPRAWIE UKRAINY, WYMYŚLIL ŚMIERĆ 7 POLAKÓW W KATASTROFIE LOTNICZEJ. TA PROUKRAIŃSKA PO. MIMO SWEJ NIKCZEMNEJ POLITYKI W OBEC POLSKI POWINNA POZBAWIĆ GO WSZELKICH FUNKCJI PAŃSTWOWYCH. PO PROSTU NIEUDACZNIK. CALY CZAS MA GLUPAWY UŚMIECH.,I NIE MYŚLI CO MÓWI.

 4. tagore
  tagore :

  Historia powstawania Ukrainy to nie jest historia OUN choć jej pogrobowcy próbują do tego doprowadzić. Aktualnie wiodącą partią reprezentującą ten ruch to partia mera Lwowa gdzie
  real zaklejono mniej oczywistym plakatem niż Swoboda.
  Wystarczyło by sięgnąć do historii.

  tagore

 5. ems
  ems :

  Więc ten ponad 20-sto milionowy naród spłodził w swojej historii tylko UPA ? Słabo. Jak by chcieli to by mogli się powołać na URL i Petlurę. Banderyzm jako ideologia państwowa Kijowa to świadomy wybór, a nie konieczność dziejowa.

  • tagore
   tagore :

   Odniesienie do Petlury ,łączyło by się z uznaniem faktu ,że dzisiejsza Polska ,Ukraina i Białoruś są
   efektem rozpadu I Rzeczypospolitej . To byłby dobry punkt wyjścia do ułożenia wzajemnych
   stosunków. Ale dla neobanderowców to było by zabójcze i będą temu przeciwdziałać.

   tagore

   • zan
    zan :

    Polityka jagiellońska to tylko przykrywka dla Mitteleuropy. Siła oddziaływania ekonomicznego, kulturalnego i technicznego Polski jest praktycznie żadna. Nie jesteśmy suwerenni. Gnidy z polskim obywatelstwem nazywają Polaków na Litwie „sowieciarzami” do których ma się ustawiać „pluton egzekucyjny”. O czym tu mówimy, o jakiej podstawie I RP. Równie dobrze można planować politykę w USA w oparciu o spuściznę Apaczów i Irokezów.