Lilija Hrynewycz, ukraińska minister edukacji przyznała, że w Ukraińskich szkołach, zwłaszcza na wsiach panują fatalne warunki infrastrukturalne.

Ukraińska minister edukacji udzieliła wywiadu portalowi Wz.lviv.ua. Dziennikarz zadał pytanie m. in. na temat kondycji ukraińskich nauczycieli wiejskich. W pytaniu podkreślał, że zarabia on bardzo mało, często utrzymując dodatkowo krowy, małe pole, a w lecie często wyjeżdża do Polski.

Hrynewycz podkreśla, że podniesienie płac o 50 proc. dotyczyło właśnie głównie nauczycieli wiejskich. Przypomniała także, że pedagog jest często jedyną osobą we wsi która otrzymuje pewne comiesięczne wynagrodzenie. Dodała jednak, że uprawa ogrodów ważnych i hodowla zwierząt jest częścią kultury wiejskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Reforma oświaty na Ukrainie zagraża polskim szkołom

Lepsze wynagrodzenie ma zdaniem minister edukacji przyciągnąć do zawodu najlepszych, ponieważ obecnie zawód pedagoga nie cieszy się na Ukrainie szczególnym prestiżem z uwagi na bardzo niskie zarobki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Szefowa resortu oświaty podkreśla, że Ukraina stara się wiele robić w sprawie poprawy warunków w szkołach podstawowych. Przyznano m. in. pieniądze na autobusy szkolne. Ukraińska minister edukacji przyznała jednak, że jest jeszcze wiele do zrobienie. Przypomniała, że w XXI wieku,wiele ukraińskich szkół ma toalety poza budynkiem – w formie tzw. sławojek lub plastikowych toi-toi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Podpalono polską szkołę na Ukrainie

Przyznała, że na 16600 szkół, tego typu toalety ma aż 841 placówek oświatowych. Przyznała, że konieczne są inwestycje w infrastrukturę szkolną.

Kresy.pl / rp.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz