Neobanderowska partia Swoboda podpisała umowę z politycznym ramieniem założonego przez neonazistów pułku „Azow” oraz Prawym Sektorem.

Partia Swoboda, Prawy Sektor i Korpus Cywilny „Azow” 16 marca pdpisały specjalne porozumienie. Sygnowali je przywódcy wymienionych organizacji – Ołeh Tiahnybok, Andrij Tarasenko i Andrij Biłeckij. Dzień później liderzy struktur obwodowych trzech wymienionych ugrupowań, zebrali się w Równem przy okazji posiedzenia rady obwodu rówieńskiego by podpisać analogiczną umowę na poziomie lokalnym. Treścią porozumień jest manifest polityczny „potwierdzający jedność sił nacjonalistycznych” i deklarujący cele ukraińskich nacjonalistów, do których realizacji zamierzają wspólne dążyć.

Przede wszystkim nacjonaliści domagają się w swoim „Manifeście Narodowym” zerwania stosunków dyplomatycznych z Rosją, uznania jej za „państwo-agresora na wszystkich poziomach polityki międzynarodowej” oraz pełnej blokady Krymu oraz terenów pod kontrolą donbaskich separatystów. Wzywają przy tym do nasilenia przez siły ukraińskie „akcji wywiadowczo-dywersyjnej” na tych terenach, Chcą także wprowadzenia na Ukrainie pełnego zakazu działalności rosyjskiego biznesu.

W kwestiach polityki zagranicznej nacjonaliści nie chcą się orinetować ani na Rosję, ani na zachodnie struktury i państwa, lecz powołać „sojusz bałtycko-czarnomorski”. Chcą uzyskania przez Ukrainę broni jądrowej, jednocześnie prawa posiadania broni dla wszyskich Ukraińców. Domagają się też stworzenia „zaawansowanej technologicznie zawodowej armii kontraktowej” oraz „armii rezerwowej” zorganizaowanej „według zasady terytorialnej”.

Ostrze swojej krytyki nacjoanliści skierowali przeciw oligarchom. Chcą cofnięcia aktów prywatyzacji i „przywrócenia właśności państwa” w sprywatyzowanych po 1991 roku przedsiębiorstwach. Neobanderowcy chcą wprowadzenia procedury imeachmentu prezydenta, powszechnych wyborów sędziów i „określonych kategorii” urzędników. W czwartkowym manifeście wezwano do zwiększenia kompetencji samorządów. Nacjonaliści chcą także ostrzejszej niż dotychczas cenzury pod hasłem „oczyszczenia przestrzeni informacyjnej” Ukrainy. Domagano się również polityki sprzyjąjącej powstaniu „jednej cerkwi z centrum w Kijowie”.

Lider politycznego skrzydła „Azowa” ogłosił „krucjatę przeciwko obecnym władzom”, zaś przewodniczący Swobody Ołeh Tiahnybok zapewniał, że zjednoczeni nacjonaliści przejmą władzę już „jutro”.

Czytaj także: Dziękuję za rzeź wołyńską – młodzi Ukraińcy komentują film „Wołyń” [+VIDEO]

svoboda.org.ua/kresy.pl

31 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • krok
   krok :

   Zgadzam się, oby im się udało, bo oni jeszcze na dno nie UPAadli. Ukrainę trzeba budować od nowa, czym wcześniej ukraińcy i świat poznają prawdziwe oblicze zwyrodnialców z UPA, Azowa, Prawego Sektora, Oleha Liaszki, czy Szuchewycza, tym prędzej będzie można zacząć od nowa. Z ludobójców narodu nigdy nie będzie.

 1. dunczyk
  dunczyk :

  Jak Ukrainiec to wam napiszę, nie odbierajcie tych wiadomości jako tego, że tak wszędzie się dzieje na Ukrainie, i nie paczcie na wszystkich Ukraińców jak na banderowców. Takich głupków kilka procent, tam gdzieś bliżej was, a w centralnej i wschodniej Ukrainie Bandera – to nie bohater. Kiepskie sprawy – to co się dzieje na Ukrainie, mam nadzieję że nie na długo, wkrótce „wszyscy oni” nas dodenerwują, i polecą wszystkie pomniki złodzieją i chociaż by jeszcze nie gorzej…

  • jaremaw
   jaremaw :

   Jeżeli tak to zróbcie coś z tymi kilkoma procentami, choć mnie się wydaje że można mówić o o 20 do 30 %, ale piłeczka leży po waszej stronie.Nie miałem nic do ukraińców do czasu gdy pojawił się tam od nowa banderyzm i wielbienie upa. W tej chwili rządzą wami neobanderowcy. Ta ustawa gloryfikująca upa, stawianie im pomników,nazewnictwo ulic i placów ( jest Google), marsze z pochodniami, pogrzeby z asystą w mundurach SS, to wszystko mówi że jesteś w błędzie.Zaraza banderyzmu postępuje w niebywałym tempie i nikt nie wie jak i kiedy to się skończy.

   • dunczyk
    dunczyk :

    Jarema, tak naprawdę zwykli ludzie są zmęczeni, chcą żyć normalnie, normalnie zarabiać, wychowywać dzieci w normalnym kraju, im nie obchodzi banderaю Тo kilku kretynów z chorym banderowską ideologią. Teraz sytuacja jest taka, że pracująca rodzina nie może zapłacić czynsz. I długo tak być nie może 🙁

    • krok
     krok :

     Niby masz rację, lecz Wasze dzieci w szkołach uczą o tych zwyrodnialcach UPA, banderze, a Wy tzw. normalni ukraińcy, chcący spokój, pracę itp, nic z tym nie robicie, godzicie się na taką ideologię we wszelakich sprawach, w kulturze, polityce, gospodarce, itd. To Wy normalni, musicie powiedzieć STOP tej ludobójczej banderowskiej polityce, bo ona Was sama pożre, jak hitlerowców.

    • czas_przebudzenia
     czas_przebudzenia :

     Ukraińcy chcieli dorwać się do funduszy EU, a zostali zrobieni w balona. Po pierwsze, bogactwo kraju nie bierze się z funduszy a: z dopracowania wydajności pracy, zmiany post-bolszewickich sitew u władzy i … z chrześcijańskiego dobra (w warunkach oblepiającego zła, lepiej konkurentowi spalić budę lub wysłać fałszywe zarzuty do bezpieki, niż mozolnie budować swój biznes). Dopóki Ukraińcy nie zrozumieją, że są wrabiani w … wała, dopóki nie zrozumieją, że to nie Ukraińcy rządzą Ukrainą, dopóty będzie u Was rozwijana ideologia z piekła rodem (jak zrobić w wała sąsiednie państwa) i dopóty będziecie walczyć w beznadziejnej walce, gdzie tylko zło cieszy się z waszej biedy i wojny. Ukraińcy muszą uznać banderowców jako władze okupacyjne – tak jak to już dzieje się na wschodzie i południu. Kłamstwo was będzie pogrążać w piekle. Prawda was wyzwoli.

  • syotroll
   syotroll :

   Neobanderowskich głupków na Ukrainie nie jest wielu, ale mają oni wpływy i posłuch w ukraińskim społeczeństwie i władzy, a większość Ukraińców jest albo zbyt zagubiona i ogłupiona propagandą, albo zastraszona przez „odpowiednie służby” by występować przeciw wojnie domowej na „Ukrainie Właściwej” vel „Proeuropejskiej” (tj. tej znajdującej się pod „kontrolą” ukraińskich władz kijowskich), w ATOlandzie (pod „kontrolą” RBNiO Ukrainy) i „Republikach Ludowych”, oraz terytorium spornym Republiki Krymu i Sewastopola.
   Polskie władze z bliżej niewyjaśnionych przyczyn wolą budować wrogi wizerunek Polski na terytorium spornym Republiki Krymu i Sewastopola oraz w „Republikach Ludowych”. Licząc na rychły upadek FR i możliwość rozpoczęcia integrowania ich mieszkańców „militarnie czyli pokojowo” z reszta Ukrainy, przez aktualnych naszych neobanderowskich ukraińskich sojuszników.

 2. cyna
  cyna :

  To by bylo na tyle jeśli chodzi o banderyzm na ukrainie, teraz albo władza wygra i skończy sie kult banderowski albo przegra i skończy się ukraina jako państwo. Uleganie naciskom nacjonalistów w sprawie gloryfikowania banderyzmu wyszła władzy bokiem i teraz trzeba będzie z nimi walczyć.

   • cyna
    cyna :

    Za widły i siekiery zawsze chwytaja największe głąby, nie wiem jak u was będzie ale chyba z ukrainy uciekaja tacy co by mogli podnieść wasze państwo a zostaja tacy co ściągnął na ukrainę kłopoty. Jeśli faktycznie jest jak mówisz i jest Was tam większość to weźcie się w garść i zróbcie porządek z faszystami bo inaczej putin będzie miał argumenty że na ukrainie rozwija się faszyzm i zachód pozwoli mu rozwiązac problem faszystowskiego kraju. Zachód zawsze załatwia sprawy czyimiś rękami i płaci cudzym. Wasze wojsko tez musi miec wyższy cel bo inaczej nie zechca się bić i ginąć za przegraną sprawę.

    • franciszekk
     franciszekk :

     Za ponad rok będę miał uprawnienia emerytalne. Byłem kiedyś przymusowo z poboru w wojsku w tzw. PRL-u! Jestem jeszcze w pełni sprawny fizycznie (krzepki) i umysłowo. Gdyby nie powszechne zaczadzenie Ukraińców pro-banderowską bandycką ideologią, rozważyłbym możliwość ochotniczego udziału walki z azjatyckimi kacapami o wolną Ukrainę! Zrobiłbym w pełnej świadomości pomimo bolesnej pamięci o rozlanej polskiej krwi niewinnej cywilnej ludności na kresach II Rzeczpospolitej. Okrutne zamordowanie tych ludzi nic NIE dało Ukraińcom. Ludność ta i tak byłaby przymusowo WYSIEDLONA przez kacapów w ramach ustalania granic po II wojnie światowej przez Stalina i spółkę tzw. zwycięzców wojny!

     • cyna
      cyna :

      Skoro jesteś takim doświadczonym wojskowym i została w tobie energia to szkol młodzież, załóż klub strzelecki pewnie z dostępem do legalnej broni nie będziesz miał kłopotu. Być może jak na ukrainie sprawy potoczą się w niedobrym kierunku to przyjdzie nam się zmagać z tą dziczą ze wschodu. A jak putin zajmie ukrainę to bez względu czy jest tam większość takich jak dunczyk czy takich jak jarosz to w odwodach uderzenia na Polskę pójdą włąśnie banderowcy.

     • antymajdan
      antymajdan :

      Osobiście byłbym za tym, abyś razem z podobnie myślącymi jak najszybciej pojechał na tę Ukrainę i doznał tam chwały pod jakimś krzakiem…Ludzie!!!! Czy wy nie jesteście w stanie pojąć w tych durnych łbach zaczadzonych rusofobią, że albo Ukraina będzie faszystowska – wroga „kacapom”, ale też w nie mniejszym stopniu wroga nam Polakom – albo będzie państwem wielonarodowym, żyjącym w zgodzie zarówno z nami jak i z Rosjanami?! Kiedy wy to wreszcie pojmiecie? Jakie doświadczenia mają jeszcze spaść na nas i nasze dzieci, żebyście to zrozumieli?!

     • syotroll
      syotroll :

      Franciszku , zatem przyznajesz się, że chętnie byś rżnął, obcych sobie ludzi, gdyby nie fakt, że musiałbyś zostać sojusznikiem neobanderowców, których dziadowie mordowali Polaków z Kresów tak ci chcą to robić czynić „prorosyjskim” ? Uważam, że nie masz czym się chwalić.

    • dunczyk
     dunczyk :

     Ludzie między sobą często mówią o tym, co dzieje się w kraju, często jeżdżę od zachodu do wschodu Ukrainy i rozmawiam z ludźmi. Mówię o błędach władzy, o stosunkach z Polską, o banderze. I wszyscy ludzie mówią, że w kraju dupa, a bandera, do cholery w grobie go widzą.
     Nie trzeba ani ich zmieny nazw ulic, a nie głupich nazw miast….
     A kiedy patrzę na prawy sektor, to wszystko, co nie zrobią na rękę kremla, jedna głupota. Mam wrażenie że jarosz to jakiś agent KGB, nie wiem skąd on w ogóle się wziął, tiagnybok to jasne- chory nacjionalista:(

 3. dunczyk
  dunczyk :

  „Upadlina” wiesz, ja z nie mniejszym obrzydzeniem patrzę na ten cały mrok. Mnie przypaskudny jarosz, tiahnybok i ich prawy sektor. Dla mnie to ciemne ludzie, rodzaju patrioci Ukrainy (jak wy rodzaju Polski). Ale jest ich mniej, a takich głupków kropla, i stale ich pokazują w telewizji. Wierzysz, od dzieciństwa kopam w dupę strzelców siczowych, w mieście w którym się wychowałem, w pobliżu granicy z Polską, my ich nie znosili i kopali w tyłek. A nasza władza jest po prostu głupia, a nie pro banderowska, ona w ogóle dalej swoich stodoł nie widzi. Oni w ogóle nie wiedzą nic o historii, banderze, i że nie wolno robić go bohaterem i że nie sprzyja to dobrym stosunką z sąsiadami

  • jaremaw
   jaremaw :

   Po tych Twoich słowach wnioskuję że może i z Ciebie jest porządny człowiek.Gdyby Ukraina miała więcej ludzi o takich poglądach jak Twoje to mielibyście państwo normalne i przyjaźń sąsiadów, ale prawy sektor jak widzisz się jednoczy a to oznacza że ciężko wam będzie walczyć z nimi o swój kraj.

   • mazowszanin
    mazowszanin :

    Dunczyk, po przeczytaniu kilku Twoich postów podzielam opinię JaremyW – musisz być porządnym człowiekiem – gdyby na Ukrainie ludzie Tobie podobni dominowali i rządzili, to by Ukraina była normalnym krajem, mielibyście przyjaźń u siebie i od sąsiadów, zapewne nawet by nie doszło do separatyzmu wschodnich terenów UA.

  • syotroll
   syotroll :

   @dunczyk: 19.03.2017 17:40;

   Trzy lata propagandy jaka to ta UE jest dobra bo daje kasę za „proeuropejskośc”, oraz FR zła bo nie pozwala „proeuropejskim” tępić „kacapstwa” wytypowanego przez postmajdanowskie władze na kozły ofiarne do odstrzelenia, dają efekty. Obecnie proeuropejsko-kijowscy bardziej boją powrotu do Ukrainy Właściwej (pod „kontrolą” ukraińskich władz), wytrenowanych w ATOlandzie „anty”terrorystów niż czegokolwiek innego. Bo „anty”terroryści po powrocie, w większości kontynuują walkę o integralność terytorialną Ukrainy, tym razem, na terytorium „pod kontrolą” Kijowa.

 4. dunczyk
  dunczyk :

  Gdy ludzie wyszli na majdan, wydawało im się , że mogą zrobić życie w Ukrainie lepsze, a wszystko odwróciło się w drugą stronę. A gdzie ten, do nieszczęścia, prawy sektor wziął sie:(, ja go jeszcze z majdanu nie znoszę, ich imbycylne czarne maski i ten jarosz który dwóch słów nie zwiąże. Tiagnyboka w ogóle, uważam najbardziej głópim politykiem Ukrainy, i jeśli on dojdzie do władzy, to ja „uciekam”…

   • syotroll
    syotroll :

    @dunczyk: 19.03.2017 18:46, antymajdan: 20.03.2017 14:42; Ukraińcom od „godności” chodziło o podpisanie umowy wiązanej zawierającej stowarzyszenie i „pomoc” MFW, ponieważ widzieli jedynie plusy tej umowy wiązanej, i dlatego zwalczali tych co widzieli przede wszystkim jej minusy, czyli „prorosyjskich”. Majdan wygrał, „umiarkowani proeuropejscy” z parlamentu wystraszyli się radykałów od „godności”, i zamiast ich „uspokoić” zaczęli pozwalać dokazywać, radykałowie poczuli się silni i zaczęli bardziej naciskać na „umiarkowanych proeuropejskich”, pod ich naciskiem, „prorosyjscy” zostali uznani za „kozły ofiarne” i za przyzwoleniem polskiej dyplomacji w osobie niejakiego „zdRadka”, rozpoczęto ich „proeuropejską” dyskryminacje idącą wręcz w kierunku eksterminacji.
    Taka specyfika. Teraz muszą dalej łgać, w nadziei że prędzej zbankrutuje FR niż UR czy Ukraina, by można było „militarnie czyli pokojowo” przywrócić Krym i „Republiki Ludowe” w skład Ukrainy. Nieszczęściem nie tylko „prorosyjscy”, ale także inne mniejszości etniczno-polityczne czuja się zagrożone ze strony rzekomo „proeuropejskiego” ukraińskiego szowinizmu neobanderowskiego, np. Węgrzy, Rumuni itp. Ich też ukraińskie i zapewne polskie władze będą nazywać terrorystami Putina, za to że czyją się zagrożeni ze strony rzekomo „proeuropejskiej” Ukrainy /

 5. cinderella49
  cinderella49 :

  Demokratycznie pewnie nie wygrają, ale moga zastraszać, stosować różnego rodzaju naciski. O tym świadczy np. że rząd w Kijowie pod wpływem protestów organizowanych przez t.zw.ochotniczych batalionów wprowadził blokadę Donbasu. Wczesniej w Polsce były dezinformacje na temat blokady dostaw węgla z Donbasu. Jesli Rosja nie obejmie tych terenów protektoratem (bo na organizacje międzynarodowe chyba nie można liczyć), to w razie przywrócenia tych ziem do Ukrainy mozna wyobrazić sobie, co tam będzie sie działo-rozliczenia, samosądy i t.p. Dla Polski miliony uchodżców.Przerażające jest,że opinia publiczna w Polsce prawie nic nie wie.

 6. mop
  mop :

  Poroszenko wysłał do Hiszpanii dwa samoloty z pieniędzmi i cennymi przedmiotami pod pozorem przewozu przesyłek dyplomatycznych.
  „Potem będzie wszystkich przekonywać, że uciekał z Ukrainy z bagażem podręcznym” — napisał były ukraiński deputowany na Facebooku.
  „Nad Poroszenko ściągają czarne chmury. Ci, którzy utrzymują blokadę Donbasu ślą pod jego adresem otwarte groźby. Grozi mu oddział wojskowy. Sądzę zresztą, że nie jeden (…) Poroszenko boi się i, pomny doświadczenia swoich poprzedników, chowa teraz „wszystko, czego dorobił się pracą ponad siły”. Na Ukrainie jest to niemożliwe. Głodni (deputowani do Rady Najwyższej Siemion) Siemienczenko i (Wołodymyr) Parasiuk przyjdą do niego tak, jak swojego czasu przyszli do (byłego prezydenta Ukrainy Wiktora) Janukowycza. Po co Poroszenko ładuje na „Kamazy” skrzynki i obrazy tak, jak robił to Janukowycz? Poroszenko chce zawczasu wszystko wywieźć”.
  Hiszpania została wybrana nieprzypadkowo.
  „Dlaczego Hiszpania? Ma tam dom, często tam jeździ. W Hiszpanii ma przyjaciela, którego mianował ambasadorem.
  „Ci, którzy przez trzy lata znosili ten bezład zdają sobie sprawę, że tamci wezmą nogi za pas, a oni, celnicy, funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa, zostaną na swoich miejscach. Dlatego informacją lepiej się podzielić. Nikt nie utrudni dzisiaj wywozu tego kapitału. Jeśli jednak Prokuratura Generalna Ukrainy potrafiła w 2014 roku oskarżyć Janukowycza o to, że wywiózł z kraju 32 mld dolarów w gotówce, to dlaczego by Poroszenko nie miałby wywieźć „gotówki”? No i proszę, powoli ją wywozi. Nie mamy informacji, ile dokładnie wywiózł. Wywozić ją można niedużymi partiami i pocztą dyplomatyczną. Ponadto, Poroszenko wywozi przedmioty artystyczne. To przecież kolekcjoner, a dokładnie korupcjonista-kolekcjoner” — podsumował Władimir Olejnik.