Ukraińcy zamawiają Opłoty

Jednostki pancerne Sił Zbrojnych Ukrainy zostaną wyposażone w czołgi podstawowe Opłot-M.

Poinformował o tym szef resortu obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow podczas wizyty w obwodzie charkowskim.

„Jestem przekonany, że ukraiński czołg, taki jak Opłot-M, powinien znaleźć się w pierwszych szeregach koalicji pancernej. Na froncie musi być pancerna pięść, bo najważniejszą wartością jest zachowanie życia naszych obrońców” – przekazał Reznikow.

“Aby żołnierze mogli nas chronić, aby nie tracili zdrowia, potrzebują pojazdów pancernych. Uwielbiam kuchnię i muzykę różnych narodów świata, lecz w przemyśle pozostaję ukraińskim protekcjonistą. Dlatego podjęto decyzję, że Ministerstwo Obrony Ukrainy zamówi czołgi Opłot od koncernu Ukroboronprom dla armii ukraińskiej” – podkreślił minister.

Szef resortu obrony nie podał innych szczegółów dot. planowanego zamówienia.

Nie jest jasne czy planowane jest zaangażowanie partnerów zagranicznych w produkcję czołgu. Jak zauważa portal mil.in.ua, część ukraińskich przedsiębiorstw obronnych, produkujących komponenty do krajowych czołgów i innych pojazdów pancernych, została zniszczona w wyniku rosyjskich ataków rakietowych lub nawet została tymczasowo zajęta przez Rosjan i zdewastowana.

CZYTAJ TAKŻE: Problemy Ukrainy z “ukrainizacją” czołgów Opłot

BM Opłot lub Opłot-M jest ukraińskim czołgiem podstawowym, który został opracowany przez przedsiębiorstwo Charkowskie Biuro Konstrukcyjne Inżynierii Mechanicznej im. Morozowa.

Wykonywanie szerokiego zakresu zadań bojowych jest możliwe w różnych warunkach klimatycznych, meteorologicznych i drogowych w zakresie temperatur od -40°C do +55°С, przy wilgotności względnej powietrza do 98% przy temperaturze +25°C, na wysokości do 3000 m n.p.m. Dziś jedynym operatorem czołgów jest Królewska Armia Tajlandii, która ma na uzbrojeniu 49 jednostek, z których wszystkie zostały dostarczone w latach 2014-2018 w ramach kontraktu z 2011 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraiński czołg Opłot trafi do USA

Kresy.pl / mil.gov.ua / mil.in.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply