Operator Systemu Transportu Gazu Ukrainy (Operator HTS) oświadczył, że z powodu utraty kontroli stacją w obwodzie ługańskim został zmuszony przerwać tranzyt gazu. Stacja Sochraniwka odpowiada za niemal jedną trzecią tranzytu gazu do Europy.

We wtorek po południu Operator HTS Ukrainy, zarządzający ukraińską siecią przesyłową gazu, poinformował, że z uwagi na tzw. czynniki „siły wyższej”, uniemożliwiające dalszy przesył gazu przez stację pomiarową Sochraniwka i tłocznię Nowopskow przy granicy obwodu ługańskiego z Rosją, tranzyt gazu na tym kierunku zostanie wstrzymany. Powodem jest utrata przez Ukraińców kontroli nad infrastrukturą przesyłową, która obecnie znajduje się na obszarze kontrolowanym przez Rosjan i wspieranych przez nich separatystów.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8194.32 PLN    (37.24%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Przez tłocznię Nowopskow przechodzi prawie jedna trzecia tranzytu gazu do Europy ze stacji Sochraniwka. To 32,6 mln metrów sześciennych na dobę.

HTS Ukrainy twierdzi, że obecnie nie może sprawować kontroli operacyjno-technologicznej nad tłocznią Nowopskow. Ponadto, Rosjanie mają ingerować w proces technologiczny i zmieniać system pracy w należących do operatora obiektach, włącznie z „nieuprawnionym wycofywaniem gazu z systemu przesyłowego”. Zdaniem Ukraińców, taka sytuacja zagraża stabilności i bezpieczeństwu pracy całego ukraińskiego systemu przesyłowego gazu.

Ukraińska spółka państwowa podkreśliła w oficjalnym komunikacie, że działania rosyjskiego wojska w ramach obecnego kontraktu tranzytowego mają charakter tzw. siły wyższej (force majeure), co uniemożliwia wywiązanie się z zobowiązań przesyłowych. Na tej podstawie, HTS poinformował, że od godziny 7:00 dnia 11 maja br. 2022 r. gaz z Rosji nie będzie przyjmowany przez stację Sochraniwka.

Zaznaczono przy tym, że w celu wywiązania się ze zobowiązań względem partnerów europejskich, możliwe jest tymczasowe przeniesienie niedostępnej przepustowości na punkt międzysystemowy Sudża, po stronie ukraińskiej.

Należy jednak zaznaczyć, że według agencji Interfax, Gazprom nie zgadza się na zmianę trasy przesyłowej i odrzuca podstawy przedstawione przez ukraińskiego operatora.

HTS Ukrainy zaznacza też, że wielokrotnie informowano rosyjski Gazprom o zagrożeniu tranzytu gazu przez „działania sił okupacyjnych, kontrolowanych przez Rosję”, żądając zaprzestania ingerencji w pracę obiektów, ale bez odzewu.

W połowie marca br. Gazprom deklarował, że utrzymuje wysoki poziom tranzytu gazu przez Ukrainę zgodnie z zawartymi kontraktami.

Ukrinform / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Czeslaw
  Czeslaw :

  Z tego wynika że gaz i chyba ropę to Ukraińcy nadal kupują z Rosji i płacą im za to. A w Polsce Ukraińcy blokują TIRY co przewożą materiały do Rosji i Białorusi, tzn. że Ukraińcom wolno handlować z Rosją a innym nie. Za ruble co Ukraina płaci Rosji Putin bombarduje Ukrainę. Ale cyrk!
  I cała awantura z tym NORD STREAM to też manipulacja, bo nie chodziło o zablokowanie przesyłu gazu do Europy, tylko żeby ten gaz płynął przez Ukrainę, jak powiedział b.prezydent Kwaśniewski – „Żeby nasi bracia Ukraińcy sobie zarobili”, w tym przypadku chodzi o interes Ukrainy a nie Polski. To jest absolutnie haniebne. Ukraińcy nie przejmują się interesem Polski. Stawiam sobie pytanie, dlaczego ci nasi politycy i to prawie wszyscy stawiają interes Ukrainy przed interesem Polski. Dlaczego tak zadbano o uchodżców z Ukrainy a nie sprowadzono do Polski wszystkich chętnych Polaków i ich potomków wywiezionych wbrew ich woli „na nieludzką ziemię”?

 2. franciszekk
  franciszekk :

  Aaa… ja pytam kogokolwiek z PiS-u na tym forum – z formacji politycznej zarządzającej tzw. „suwerenną” Polską, dlaczego wciąż „wisi” powieszone przez Radę Miasta Lwowa na elewacji polskiej szkoły popiersie jednego z największych krwawych rzeźników cywilnej bezbronnej polskiej ludności!
  Nawet tyle NIE PO-trafią zrobić dla obrony GODNOŚCI Polaków!
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Szko%C5%82a_%C5%9Arednia_nr_10_we_Lwowie
  Teraz jak NIGDY dotąd jest okazja by Rada miasta Lwowa zdemontowała ten symbol: „przyjaźni”, „braterstwa” i dobro-sąsiedzkiej „współpracy”.
  TO WIELKI: SKANDAL, OBŁUDA, WASALSTWO i SKUNDLENIE PiS-u !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!………….