Ukraińcy ufają mass mediom

Ponad połowa Ukraińców (51%) jest przekonana o istnieniu zagrożenia dla wolności słowa na Ukrainie. Świadczą o tym dane z badania socjologicznego przeprowadzonego przez firmę Research&Branding Group – powiadomił kierownik firmy Jewgienij Kopatko na preskonferencji.

33% ankietowanych tak nie uważa. Według nich na obiektywność podawania informacji w mass mediach wpływają poglądy polityczne właściciela (53,6%), cenzura ze strony państwa (38%) oraz samocenzura dziennikarza (10,6%). Co więcej, badanie pokazało, że 53% respondentów uważa ukraińskie mass media za bardziej swobodne i niezależne od władzy niż rosyjskie, 35% natomiast uważa odwrotnie.

– 56% Ukraińców całkowicie ufa mass mediom, zaś 38,5% nie dowierza. Nie ma większej różnicy między poszczególnymi regionami, jednakże w centrum Ukrainy wskaźnik jest nieco wyższy (64%) – powiedział Kopatko. Powiadomił również, że 69% respondentów używa telewizji jako głównego źródła informacji (73% – na południowym wschodzie, a 65% – na zachodzie). 81% ankietowanych czerpie informacje z centralnych, a 37% z miejscowych mass mediów. Zgodnie z rezultatami badań centralne telekanały (54%) cieszą się większą niż miejscowe (16%) ufnością.

Z Internetu jako źródła informacji, według słów Kopatka, korzysta 15,5% respondentów. Oprócz tego 22,7% ankietowanych uważa, że w przestrzeni informacyjnej Ukrainy dominuje pozytywna informacja, natomiast 39,4% że negatywna – pisze Ukraińska prawda. Jak zaznaczył Kopatko, ponad 50% respondentów oddaje przewagę społeczno-politycznej tematyce.

Rezultaty doświadczenia pokazały, że codziennie ogląda wiadomości 64% Ukraińców, 3-4 razy na tydzień – 18,5%, a 3,3% nie ogląda ich wcale. Głównymi kryteriami przy odbiorze informacji są wiarygodność (66%), obiektywność (52%), operatywność (36%). Z twierdzeniem, że informacyjne pole Ukrainy jest odzwierciedleniem sytuacji w kraju, zgodziło się 48,6% respondentów, nie pogodziło się natomiast 20,3%.

Badanie zakończyło się z początkiem grudnia, przeprowadzono je w 24 obwodach Ukrainy i na Krymie. W ankiecie wzięło udział 2067 respondentów.

Karolina Hendrys/Zaxid.net/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply