Grupa ukraińskich żołnierzy przybyła w czwartek do Belgii, aby uczyć się obsługi automatycznych łodzi podwodnych.

Jak poinformowała w czwartek na Twitterze belgijska minister obrony Ludivine Dedonder, grupa ukraińskich żołnierzy przybyła w czwartek do Belgii, aby uczyć się obsługi automatycznych łodzi podwodnych.

Szkolenie żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy w tym kraju odbywać się będzie w ramach unijnej misji szkoleniowej EUMAM.

“Dzisiaj witamy ukraińskich żołnierzy w Belgii w ramach misji EUMAM. Zostaną przeszkoleni z systemów podwodnych, które Belgia przekazała Ukrainie. Wyraziłem im głębokie wsparcie i powitałem odwagę, którą wykazują się od prawie roku” – powiedziała.

Zobacz też: Belgia chce wysłać na Ukrainę swoje stare czołgi Leopard 1. Wcześniej musi je odkupić

Rząd Belgii zatwierdził w styczniu największy dotychczasowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 92 mln euro. Poinformował o tym premier Belgii Alexander de Croo po posiedzeniu Rady Ministrów w Brukseli.

Mowa o pociskach przeciwlotniczych, broni przeciwpancernej, karabinach maszynowych, granatach, amunicji – wszystko to będzie dostarczane z magazynów obronnych. Dostarczony zostanie także sprzęt, który później będzie zamawiany i kupowany w prywatnym sektorze zbrojeniowym.

Minister obrony Ludivin Dedonder zaznaczył, że „dzisiaj ta znacząca pomoc, która uzupełnia pomoc naszych partnerów, ma na celu umożliwienie armii ukraińskiej powstrzymania nowej ofensywy ze strony Rosji”.

„Ukraina musi być w stanie obronić się przed brutalną rosyjską agresją. Dlatego Belgia zwiększa wsparcie militarne dla Ukrainy, zapewniając największy jak dotąd pakiet pomocy” – podkreślił.

Ta nowa transza pomocy wojskowej zwiększa łączną pomoc wojskową Belgii do 186 mln euro. 44 mln euro przeznaczono na paliwo.

Belgia planuje też znaczną pomoc humanitarną, której wielkość można porównać do komponentu wojskowego. Zidentyfikowano trzy sektory tej pomocy: wsparcie dla szkół w celu zapewnienia edukacji dzieci; pomoc i leczenie rannych; wspieranie ludności w celu zagwarantowania dostępu do energii, w szczególności poprzez dostarczanie generatorów i naprawę zniszczonej infrastruktury.

MSZ będzie również wspierać MAEA w monitorowaniu cywilnej infrastruktury jądrowej Ukrainy.

Ponadto Belgia zobowiązała się do aktywnego udziału w tworzeniu skuteczniejszego systemu sankcji dla sektora diamentów w celu ograniczenia napływu diamentów pochodzenia rosyjskiego na rynek diamentów w Antwerpii.

Rosja jest jednym z największych eksporterów surowca diamentowego. Antwerpia sprowadziła w zeszłym roku diamenty z Rosji o wartości 1,8 miliarda euro.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply