Lwowskie przedsiębiorstwo energetyczne likwiduje świadectwa polskości Lwowa.

Lwowskie przedsiębiorstwo energetyczne „Lviv Oblenergo” likwiduje stare, wybudowane przez państwo polskie budki transformatorowe. Lwowscy historycy protestują przeciwko likwidacji świadectw rozwoju technologicznego z początku XX wieku.

Szef działu historii techniki lwowskiego muzeum historycznego powiedział: Budki transformatorowe budowane były na początku XX wieku w latach 20-tych i 30-tych lat i są zabytkiem historii miasta przemysłowego. Powinny zostać zachowane.

Mieszkańcy Lwowa są oburzeni z powodu wymiany starych budek, nazywanych „rakietami” lub „szafami”. Większość z nich wciąż działa. Część jest zaniedbanych i można w nich zauważyć pęknięcia w fundamentach. Przedsiębiostwu energetycznemu to wystarczy, aby zarządzić wymianę wszyskich budek na nowe. Według Anatolija Keba, instalatora wymienione budki były kompletnie zgniłe, po prostu zniszczone.

Według przedsiębiorstwa energetycznego stare budki nie spełniają obecnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i przez to wymagają demontażu. Miasto wydało nań zgodę. Nowe betonowe budki, według zastępcy dyrektora technicznego „Lviv Oblenergo” Romana Ivantsiva spełniają wszystkie aktualne normy, są łatwe w obsłudzie i instalacji oraz dobrze pasować do lwowskiego starego miasta.

„Lviv Oblenergo” obiecało, że niektóre z budek zostaną jako obiekty muzealne elektryfikacji Lwowa.

kresy.pl / zaxid.net

Czytaj kolejny artykuł
5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. valdemarus83
    valdemarus83 :

    Prawda jest taka ,że w Chochołlandi chazarska dzicz niszczy wszystko co ma jakiś związek z Polską. Likwidowane są wszelkie przejawy i oznaki kulturowe i rozwojowe świadczące o prawowitych dawnych mieszkańcach tych ziem tj Polakach. Wszelkie zabytki kultury materialnej,sakralnej oraz technicznej są albo adaptowane na potrzeby bander- chachłów jako rodzime, ukrzańskie lub najzwyczajniej usuwane. Tak jak ich Zbydlęceni dziadowie,którzy niszczyli każdy ślad po Lechitach na Wołyniu, łącznie z wycinką sadów, zaoraniem wiosek,wyrżnięciem ludności,paleniem świątyń.Tak by nie zostało po nich nic. Tak teraz próbuje się wyrugować naszą spuściznę kulturową z tych ziem.