Ukraińcy chcą masowo emigrować – na stałe lub za pracą

30 proc. Ukraińców chce wyemigrować za granicę, a 40 proc. – wyjechać za pracą. Tak wynika z ostatnich badań sondażowych na Ukrainie. Emigrację stałą lub zarobkową rozważają przede wszystkim młodzi Ukraińcy z zachodniej części kraju. Blisko 2/3 młodych i niemal połowa osób w średnim wieku woli pracować za granicą.

Według badania przeprowadzonego przez ukraińską agencję „Rating” we wrześniu br., 30 proc. ankietowanych Ukraińców przyznaje, że chciałoby wyemigrować z kraju. 10 proc. to osoby zdecydowanie zadeklarowane. Jednocześnie blisko 2/3 Ukraińców jest przeciwnego zdania, a 42 proc. z nich zdecydowanie nie chciałoby wyjechać na stałe z kraju.

Bardziej skorzy do stałej emigracji są mężczyźni (34 proc.) niż kobiety (26 proc.), a przede wszystkim ludzie młodzi, w wieku 18-35 lat (46 proc., z czego 18 proc. zdecydowanie chce emigrować).W grupie wiekowej 36-55 lat wyjazd na stałe za granice rozważa 35 proc. badanych. Osoby powyżej 55 lat są zdecydowanie przeciwne (85 proc.). Częściej emigrację rozważają mieszkańcy zachodniej (35 proc.) i centralnej (30 proc.) części kraju. Najwięcej osób deklarujących, że nie chce wyjeżdżać z kraju to mieszkańcy południowej jego części (70 proc.). Emigrować chcą przede wszystkim osoby z wyższym (36 proc.), a także średnim wykształceniem (ok. 28 proc.), a także osoby o wysokich dochodach.

Jednocześnie, 41 proc. Ukraińców rozważa emigrację zarobkową. Co piąty zdecydowanie chciałby wyjechać za granicę do pracy.Przeciwnego zdania jest połowa badanych, a co trzeci obywatel Ukrainy zdecydowanie nie ma zamiaru wyjeżdżać za pracą.

Tendencje obserwowane przy emigracji, w kontekście wyjazdu za pracą stają się jeszcze wyraźniejsze. Emigrację zarobkową rozważa ponad połowa mieszkańców zachodniej Ukrainy (53 proc., 26 proc. zdecydowanie), a w centralnej części kraju – 41 proc.Na południu i na wschodzie o wyjeździe za pracą myśli co trzeci respondent.

Ponadto, do pracy za granicę chciałoby jechać blisko 2/3 młodych Ukraińców i niemal połowa osób w średnim wieku. Najbardziej skorzy do wyjazdu są też mężczyźni (47 proc., z czego 23 proc zdecydowanie). Bardzo często wyjechać do pracy chcą osoby z wyższym wykształceniem (51 proc.). Podobnie jak ze stałą emigracją, zdecydowana większość osób z wykształceniem podstawowym (81 proc.) nie ma zamiaru wyjeżdżać do pracy.

Przeczytaj: Ukraiński pisarz nakłania Ukraińców by wyjeżdżali masowo na zachód

Dane te potwierdzają tendencje, które odnotowywano już wcześniej. W maju tego roku dwie trzecie Ukraińców w wieku 14-35 lat deklarowało, że chce wyjechać z kraju na stałe lub do pracy. Ukraińskie media wskazywały, że Ukraińcy masowo opuszczają swój kraj, utraciwszy wiarę w zmianę na lepsze. Ich zdaniem, tendencja ta będzie z czasem narastać.

Przeczytaj: Fala młodych Ukraińców chce ruszyć na Zachód

Według prognoz ukraińskiego Instytutu demografii, w ciągu następnych 45 lat populacja Ukrainy może zmniejszyć się nawet o 10 mln ludzi, do ok. 35 mln. Z czego według optymistycznego wariantu liczba osób młodych będzie wynosić 4 mln, a według pesymistycznego – 2,8 mln.

Rok temu, według sondażu GfK Ukraina, aż 8 procent Ukraińców, czyli około 3 mln ludzi, deklarowało, że w najbliższej przyszłości planuje wyjechać do pracy za granicę. Najczęściej (30 proc.) wskazywano na Polskę jako kraj docelowy.Wśród tych osób większość stanowili mężczyźni – w tej grupie jest ich dwukrotnie więcej niż kobiet. Z kolei 34% badanych nie miałaby nic przeciwko pracy za granicą, ale jak dotąd nie rozważali poważnie takiej możliwości. Szef ukraińskiej misji Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji Manfred Profazi zwracał uwagę, że gwałtownie wzrasta liczba osób chętnych przyjąć ryzykowne oferty pracy. „Obecnie 21% potencjalnych migrantów zarobkowych z Ukrainy zgodziłoby się przekroczyć granicę nielegalnie, pracować w zamkniętych ośrodkach czy oddać paszport pracodawcy”– mówił Profazi.

Przczytaj również: Wicepremier Morawiecki chce ściągnąć do Polski kilkaset tys. pracowników z Ukrainy

PRZECZYTAJ:Dr Cezary Mech dla Kresów.pl: Ukraińcy obniżają Polakom wynagrodzenia i zmuszają ich do emigracji

Dr Robert Wyszyński Instytutu Socjologii UW we wcześniejszym komentarzu dla Kresów.plzwracał uwagę, że wyjazd do Polski to dla Ukraińców faktycznie główna droga do Unii Europejskiej. Zaznacza, że w Polsce nie ma żadnego programu ani planu adaptacyjnego czy asymilacyjnego:

– Jeżeli oni tu zostaną, to będzie to powodowało szereg następstw. Możemy zafundować sobie nową mniejszość, a ponadto nieodwracalnie zamykamy drogę do powrotu Polakom z zagranicy, bo poziom naszych wynagrodzeń nie będzie rósł. Ponadto, wiąże się to z dalszą emigracją z Polski. Lekarze czy kierowcy będą wyjeżdżali na Zachód, bo nikt nie będzie podwyższał im pensji, tylko weźmie się tych z Ukrainy.

Pravda.com.ua / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. dajaman
    dajaman :

    No.. to jak? czekamy na kolejną rzeź… już to kiedyś przerabialiśmy. Paru banderowców będzie podpuszczać tłuszczę, będą sabotować polską gospodarkę i jeszcze będą brać za to kasę. Zero nauki z przeszłości… niebawem znów nas będą wybijać na naszej ziemi, bo Polak Pan i trzeba go zabić, bo pali, zamyka cerkwie, Ukraińcy pracują za grosze w biedzie itd. itp. stara śpiewka. Przekonacie się, mnie już nie będzie, a Wy będziecie mieć „Wesoło”

  2. pro_patria
    pro_patria :

    I właśnie ta chęć do emigracji motłochu, a szczególnie deklaracje przyjazdu do Polski mnie martwią… Ponadto niepokojąca jest wiadomość, że przeważa tu dzicz z zachodnich połaci kraiku-żartu historii, gdyż to 100% rezuny, wysysające wrogość do wszystkiego, co polskie z mekiem matki. Oczywiście kretyńskie pisiory ściągną ich chętnie, nie bacząc na brak przygotowania na taki motłoch ze strony organów państwowych. Tragiczna historia nic nie uczy, żadne konstruktywne wnioski nie są wyciągane. Niestety, za debilizm zapłaci całe społeczeństwo…