Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ukraińskich w Polsce rozpoczął działalność na Ukrainie.

O rozpoczęciu działalności przez Związek poinformował w czwartek jego szef, Jurij Kariahin. Podkreślił, że to pierwszy tego rodzaju związek zawodowy w historii niepodległej Ukrainy.

– Będzie on strzec interesów naszych ukraińskich migrantów za granicą– mówił Kariahin. Zaznaczył, że zwracają się do niego również Ukraińcy pracujący w Niemczech, Portugalii, Hiszpanii, we Włoszech, a także w Kanadzie. – Nasze kontakty rozszerzają się i być może będziemy pomagać naszym ukraińskim obywatelom nie tylko w Polsce, ale i we wszystkich krajach, w których oni pracują– dodał.

Zdaniem Kariahina, obecnie w Polsce mieszka około 1 mln Ukraińców. Powołał się przy tym na wstępne szacunki strony polskiej, według których w najbliższym czasie Polska będzie potrzebowała jeszcze 5 mln pracowników. Jego zdaniem, tym samym migracja Ukraińców do Polski będzie tylko rosnąć.

Na początku 2016 roku, dzięki pomocy polskich związków zawodowych, szczególnie OPZZ, udało się zarejestrować związek zawodowy dla Ukraińców. W czerwcu przeprowadził on zbiórkę organizacyjną. W tej chwili trwa budowa struktur, ale placówki związku działają już m.in. w Warszawie, Katowicach, Wrocławiu i Łodzi. Kariahin poinformował, że związek zawodowy Ukraińców stara się współpracować z ambasadą ukraińską w Polsce, a także z europejskimi organizacjami związków zawodowych, od których uzyskują pomoc metodyczną i organizacyjną.

– Staramy się także zrobić tak, aby wszyscy nasi ukraińscy obywatele pracowali w Polsce legalnie, wtedy będą mogli podpisać umowę o pracę i na podstawie tej umowy będą posiadać wszystkie prawa socjalne, ubezpieczenie zdrowotne, a także będzie im naliczany staż pracy– podkreślił Kariahin.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ:

Dr Cezary Mech dla Kresów.pl: Ukraińcy obniżają Polakom wynagrodzenia i zmuszają ich do emigracji

„Rzeczpospolita”: Ukraińcy wypełniają lukę po Polakach, którzy wyemigrowali

Wcześniej informowaliśmy, że w ramach OPZZ powstał Związek Zawodowy Ukraińców pracujących w Polsce. Na Ukrainie trwa kampania promocyjna, w Polsce uruchomiono specjalny portal internetowy.

Przeczytaj: OPZZ chce związku zawodowego dla Ukraińców pracujących w Polsce

Przeczytaj również: Ukraińcy założą własny związek zawodowy w Polsce

Główne zadania związku to ochrona przed nieuczciwymi pracodawcami oraz informowanie o podstawowych prawach i obowiązkach.

Przeczytaj: Ziemkiewicz: Ukraińcy są sprowadzani do Polski przez mafie

Jak informowaliśmy, Piotr Ostrowski z Wydziału Międzynarodowego OPZZ zaznaczył, że związek już w połowie 2016 roku prowadził kampanię promocyjną na Ukrainie, która miała zachęcić Ukraińców do zrzeszania się w związku na terytorium Polski. Informacje o tym pojawiły się m.in. głównych dziennikach telewizyjnych. Z kolei w listopadzie ruszyła kampania promocyjna w Polsce. Ostrowski podkreślał, że Ukraińców będzie w Polsce coraz więcej, a nasz kraj stanie się wielonarodościowy:

– Wszystko na to wskazuje, że ta liczba [Ukraińców w Polsce – red.] będzie rosła. Musimy się na to przygotować i pogodzić się z tym. Z czasem przestaniemy być krajem jednonarodowościowym. Jesteśmy na początku zmiany społecznej, które będzie dość szybko następowała.

PRZECZYTAJ:

Ukraińcy przyjeżdżają do pracy, ale legalnie nie pracują

Kontrola NIK na Podkarpaciu wykazała patologie przy zatrudnianiu obcokrajowców – głównie Ukraińców

Ukrainizacja polskiego rynku pracy jest nieunikniona? „Jesteśmy nakierowywani na gospodarczą zapaść”

DGP: składki Ukraińców ratują ZUS. Dr Mech: to bardzo mylące informacje

W 2016 roku Ukraińcy legalnie zarobili w Polsce 9 mld zł

Ukrinform.ua / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. kojoto
    kojoto :

    Co ma narodowość czy pochodzenie do zawodu, czy w ogóle wykonywanej pracy?!?! To jakieś kuriozum, że polskie państwo pozwala na stworzenie instytucji z założenia szowinistycznej, bo otwarcie przedkładającej interesy jednego narodu ponad inne (w tym ponad Polaków). Jeśli ktoś dalej twierdzi, że Polska rządzą Polacy to albo kłamie, albo jest głupszy od Petru.

  2. smartthinking
    smartthinking :

    Obserwując życie Ukraińców w Polsce mam duże obawy, czy ich przystosowanie do warunków w Polsce jest dosyć sprawne. Dzisiaj to już nie Przemyśl jest stolicą Ukraińców w Polsce. W okresie II RP było ok. 5 mln Ukraińców i był problem. Dziś neobanderowscy „terroryzują Ukrainę”, a naród kupuje to bez krytyki…Szkoda mi Ukrainy!