Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował w sobotę, że podpisał dekret o odwołaniu przedstawicieli jego państwa z organów Wspólnoty Niepodległych Państw.

Poroszenko powiedział w sobotę podczas Dni Europy w Winnicy: Podpisałem dziś dekret o odwołaniu wszystkich przedstawicieli Ukrainy ze wszystkich organów statutowych Wspólnoty Niepodległych Państw. Nie mamy tam nic do roboty, gdyż idziemy w kierunku Europy. Nasza przyszłość jest w Europie.

Prezydent już wcześniej zapowiadał rezygnację kraju z udziału w organach koordynujących działalność Wspólnoty Niepodległych Państw jeszcze w maju.

CZYTAJ TAKŻE: Poroszenko zaproponuje wypowiedzenie części układu o przyjaźni z Rosją

Ukraina nie będzie więcej uczestniczyć w żadnych organach koordynacyjnych WNP. Proszę Pawła Anatolijowycza (Klimkina, szefa MSZ Ukrainy) o przedstawienie mi w ciągu najbliższego tygodnia propozycji w sprawie wycofania naszych przedstawicieli z Mińska, z organów koordynacyjnych WNP. W warunkach, kiedy jest to koordynowane przez państwo agresora, nie mamy tam co robić — mówił wówczas Poroszenki.

Ukraina była jednym z założycieli spólnoty Niepodległych Państw i sygnatariuszką aktu jej powstania, podpisanego w 1991 roku wraz z Rosją i Białorusią. Władze w Kijowie nie podpisały jednak statutu Wspólnoty w 1993 roku. W 2014 roku, po agresji Rosji, Ukraina ograniczyła działalność we Wspólnocie Niepodległych Państw do minimum – przypomina agencja Interfax-Ukraina.

Kresy.pl / wpolityce.pl / interfax.com.ua

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. zefir
  zefir :

  Wot cwaniaczek z tego korupcyjnego Żydka prezydenta upadliny.Przez ostatnie 4 lata doił Rosję niższymi cenami za gaz i ropę jako posłuszny przyjaciel w ramach WNP,aż tu nagle to banderowskie harakiri.Zapomnij więc Żydku Poroszenko o przywilejach,w tym o 2,7 mld USD za transfer gazu do Europy przez rurociągi Sojuz i Braterstwo,o gazie z Błękitnego Potoku też.Miałeś chamie złoty róg….Europa w 2016 r zakupiła w Rosji179 mld m.sześc gazu ziemnego,w 2017r już192 mld m.sześć.Szacuje się że do 2040 r zapotrzebowanie Europy na gaz ziemny z Rosji wzrośnie o dalsze 40%,co uzasadnia budowę kolejnego,gdyż Nord Streem 3. Dzisiaj płynie jeszcze gaz przez rurociąg Braterstwo,którego przepustowość wykorzystywana jest tylko w ok 37%,a mogło być ponad 100 mld m.sześć./rok.-Niestety banderyzm to spieprzył.

  • jwu
   jwu :

   @zefir Raczej wycofał się po angielsku.Wiedząc ,że z chwilą otwarcia NS 2 Rosjanie zakręcą kurki gazociągów na Ukrainie.A tym samym źródełko z $ za przesył, wyschnie.Dlatego ostentacyjnie pokazał zachodowi i USA ,że odciął ostatnią pępowinę łączącą go z macią Rosiją i teraz liczy na szybkie członkostwo w UE i NATO.A tak na zakończenie ,ciekawy jestem ,czy produkcję i dystrybucję swoich słodkości, też zamierza wycofać z Rosji ? Czy w tym akurat przypadku ,rosyjskie ruble nie śmierdzą mu ?