Partia mera Lwowa Andrija Sadowego ogłosiła wczoraj wycofanie swojego ministra z rządu Arsenija Jaceniuka. Jej zdaniem słaby i skorumpowany ukraiński rząd znajduje się w głębokim, systemowym kryzysie i proponuje rozmowy nt. powołania nowej Rady Ministrów.

Samopomoc w oświadczeniu poinformowała wczoraj o wycofaniu swojego ministra w rządzie Jaceniuka, Ołeksija Pawłenki z urzędu ministra rolnictwa. W dokumencie napisano, że ukraiński rząd znajduje się w głębokim, systemowym kryzysie. „Słaby, skorumpowany i niezdolny do zdecydowanych reform, ukraiński rząd jest największą zaleta dla naszego wroga, dążącego do zniszczenia naszego kraju”– napisano w oświadczeniu.

Przedstawiciele Samopomocy stwierdzili, że podobnie jak większość obywateli Ukrainy są niezadowoleni z działań rządu i nie zamierzają dalej go legitymizować poprzez swoją obecność w jego składzie.

„Rada Ministrów jest źródłem dzisiejszych praktyk korupcyjnych idących w miliardy dolarów”– uważa Samopomoc, której zdaniem nowa ustawa budżetowa po raz kolejny umożliwi malwersacje środków budżetowych na wielką skalę. „Biorąc to pod uwagę, rada polityczna partii Samopomoc zdecydowała o wycofaniu swojego ministra z rządu Arsenija Jaceniuka”– napisano. Samopomoc zaoferowała również partiom wchodzącym w skład koalicji rządzącej zawarcie nowego porozumienia koalicyjnego i wyłonienie nowego gabinetu rządzącego.

Szef klubu parlamentarnego Samopomocy Ołeh Bereziuk powiedział, że partia wychodzi z rządu, ale nie z koalicji. Z kolei minister Pawłenko oświadczył, że nikt nie konsultował z nim całej sprawy ani nie poinformował go o planach Samopomocy. Zaznaczył, że nie jest członkiem żadnej partii politycznej i nie ma „żadnych zakulisowych zobowiązań”.

Liderem Samopomocy jest mer Lwowa, Andrij Sadowy. Polityk ten cieszy się obecnie dużym poparciem na Ukrainie, szczególnie w jej zachodniej części. Samopomoc jest również wskazywana przez największą liczbę repondentów (15 proc.) w sondażach na zachodzie Ukrainy. Według badań przeprowadzonych w listopadzie, ponad 40 proc. obywateli Ukrainy opowiada się za przyspieszonymi wyborami parlamentarnymi.

Censor.net / 112.ua / iri.org / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz