Ukraina otrzyma od Polski sprzęt do odbudowy nadajników telewizyjnych i radiowych

Polska dostarczy Ukrainie sprzęt do odbudowy zniszczonego przez Rosjan systemu nadajników telewizyjnych i radiowych – poinformowała w niedzielę Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy.

Według informacji opublikowanych przez Państwową Służbę Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy, Polska dostarczy Ukrainie sprzęt do odbudowy zniszczonego przez Rosjan systemu nadajników telewizyjnych i radiowych.

“Obecnie przywrócenie nadawania jest jednym z kluczowych zadań Koncernu Radiofonii i Telewizji (KRRT) w ramach Państwowej Służby Specjalnej Ochrony Łączności i Informacji Ukrainy. To wielka przyjemność, że w tej pracy z pomocą przybyli przyjaciele z innych krajów” – czytamy.

Zobacz też: IAR: Polska przekazała Ukrainie ponad 200 czołgów T-72

Jak czytamy, Republika Litewska dostarczyła Ukrainie 19 nadajników telewizyjnych i FM. “Teraz oczekujemy pomocy od kolegów z Polski”.

W ramach współpracy Państwowej Służby Specjalnej Ochrony Łączności i Informacji Ukrainy i KRRT z wiodącym operatorem naziemnej radiofonii i telewizji RP, firmą Emitel, Ukraina otrzyma bezpłatnie sprzęt telewizyjny i radiowy. Umowa na dostawę pierwszej partii została już podpisana przez przedstawicieli koncernu i polskiej firmy.

W ciągu kilku tygodni na Ukrainę trafią cztery potężne nadajniki telewizji cyfrowej, trzy nadajniki FM i systemy antenowe.

Zobacz też: Ukraińska telewizja wraz z pracownikami przenosi się do Polski

Jak informowaliśmy, ministrowie z ramienia Solidarnej Polski – Zbigniew Ziobro i Michał Wójcik poinformowali we wtorek na konferencji prasowej, że na posiedzeniu rządu przedstawili propozycję skierowania do Komisji Europejskiej wniosku o zawieszenie w całości lub w części polskich składek do unijnego budżetu.

Minister Michał Wójcik przypomniał, że w czasie kryzysu imigracyjnego w latach 2014-2015 Turcja otrzymała od UE 6 mld euro. Z danych przez niego przywoływanych wynika, że koszt pomocy Ukrainie poniesiony w tym roku przez Polskę będzie znacznie wyższy.

“Eksperci szacują, że koszt pomocy Ukrainie wyniesie w tym roku od 10 do 22 proc. budżetu polskiego państwa. To są ogromne środki” – powiedział Wójcik.

Zgodnie z ustawą budżetową dochody budżetu państwa wyniosą w tym roku 491,9 mld złotych, a wydatki 521,8 mld złotych. Oznaczałoby to, że pomoc Ukrainie będzie kosztowała nasz kraj około 50-110 mld złotych tylko w tym roku.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply