Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zwrócił się do Chin z prośbą o zapewnienie Kijowowi gwarancji bezpieczeństwa – poinformował portal SCMP powołując się na wywiad publikowany ostatnio przez państwową agencję Xinhua.

Jak poinformował w niedzielę portal South China Morning Post, minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zwrócił się do Chin z prośbą o zapewnienie Kijowowi gwarancji bezpieczeństwa. Propozycja padła podczas wywiadu dla agencji Xinhua.

„Ukraina bada obecnie możliwość uzyskania gwarancji bezpieczeństwa od stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, w tym Chin, i innych głównych mocarstw” – powiedział Dmytro Kuleba, cytowany przez Xinhua. „Proponujemy, aby Chiny stały się jednym z gwarantów bezpieczeństwa Ukrainy, to znak naszego szacunku i zaufania do Chińskiej Republiki Ludowej”.

Zobacz też: Chiny i Iran rozszerzają współpracę wojskową

“Kiedyś uważaliśmy Memorandum Budapesztańskie za ważne porozumienie w sprawie bezpieczeństwa dla Ukrainy, ale niestety nie przyniosło ono Ukrainie prawdziwego bezpieczeństwa. Ukraina analizuje możliwość uzyskania gwarancji bezpieczeństwa od stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ i innych wielkich mocarstw, w tym Chin. Nasza propozycja, aby Chiny były jednym z gwarantów bezpieczeństwa Ukrainy, jest wyrazem naszego szacunku i zaufania do Chińskiej Republiki Ludowej” – mówił.

“Będzie to ważny krok w utrzymaniu pokoju i zapobieganiu dalszym katastrofom humanitarnym. Wszystkie strony, w tym Rosja, dostrzegły, że wojna z Ukrainą jest zła. Wszystkie problemy i wątpliwości powinny być rozwiązywane w drodze negocjacji, a nie przy użyciu siły. Mamy nadzieję, że Chiny nadal będą zajmować pozytywne stanowisko wobec Rosji, wzywając ją do zakończenia agresji, zniesienia blokady handlu międzynarodowego i poszanowania integralności terytorialnej swoich sąsiadów” – powiedział.

Zobacz też: Nowy jedwabny szlak omija Rosję i Polskę

W odpowiedzi na pytanie dotyczące gwarancji w zeszłym miesiącu, rzecznik chińskiego MSZ zasugerował, że takie „gwarancje bezpieczeństwa mają wyraźne ograniczenia i są uruchamiane pod określonymi warunkami”, powołując się na podobną rezolucję ONZ dotyczącą bezpieczeństwa państw.

Kresy.pl/SCMP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply