Ukraina organizuje manewry z udziałem 5 krajów członkowskich NATO

W zaplanowanych na lato br. ćwiczeniach weźmie udział ponad 1000 żołnierzy z co najmniej pięciu krajów członkowskich NATO. Ich scenariusz zakłada odpieranie wielkoskalowej ofensywy sił zbrojnych „państwa-agresora”.

W sobotę służby prasowo-wizerunkowe ukraińskiego Operacyjnego Dowództwa Wschód oraz Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformowały, że w tegorocznych manewrach wojskowych Cossack Mace 2021 (Kozacka Buława 2021), organizowanych wspólnie z Brytyjczykami, wezmą udział żołnierze z co najmniej pięciu krajów członkowskich NATO.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

W obwodzie mikołajowskim na Ukrainie zorganizowano główną konferencję w sprawie planowania ukraińsko-brytyjskich ćwiczeń dowódczo-sztabowych z udziałem wojsk Cossack Mace 2021. Manewry mają zacząć się za kilka miesięcy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prowadzący konferencję szef Dowództwa Departamentu Ćwiczeń Międzynarodowych Ukraińskich Sił Lądowych, płk Witalij Nehodenko powiedział, że podczas planowania z powodzeniem wypełniono wszystkie główne zadania. Przeprowadzono rozpoznanie lądowe oraz szczegółowo opracowano scenariusze ćwiczeń i mechanizmy interakcji między kwaterami dowodzenia a jednostkami Sił Zbrojnych Ukrainy oraz krajów członkowskich NATO.

Łącznie, w ćwiczeniach weźmie udział ponad 1000 żołnierzy z co najmniej pięciu krajów członkowskich NATO, a także uczestnicy programu Partnerstwo Dla Pokoju.

Jak podano, tło operacyjne i strategiczne tych manewrów zakłada probabilistyczną naturę rozwoju sytuacji militarnej i politycznej na Ukrainie. Według scenariusza, kwatery główne i oddziały brygady wielonarodowej są zaangażowane w odpieranie wielkoskalowej ofensywy sił zbrojnych „umownego państwa-agresora”. Przede wszystkim opracowywane mają być działania defensywne, po których ma nastąpić ofensywa, której celem będzie przywrócenie granic i integralności terytorialnej kraju, zaatakowanego przez „wrogi kraj sąsiedni”.

Innym ważnym zadaniem w czasie manewrów będzie dalsza poprawa zdolności wspólnego centrum szkoleniowego dla sił zbrojnych w zakresie zapewniania możliwości przeprowadzania międzynarodowych ćwiczeń na wielką skalę.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według brytyjskiego resortu obrony, ćwiczenia „Cossack Mase” mają mieć charakter rutynowy i wciąż są w fazie planowania. Zaplanowano je na lato 2021 roku.

Ukraińskie media przypominają, że 8 lutego br. prezydent Wołodymyr Zełenski zatwierdził plan przyjęcia zagranicznych sił na Ukrainę w 2021 roku, żeby mogły one wziąć udział w międzynarodowych manewrach.

W tym roku na Ukrainie zaplanowano szereg manewrów wojskowych, z udziałem wojsk z zagranicznych. Wspólnie z siłami amerykańskimi mają odbyć się ćwiczenia Rapid Trident 2021 i Sea Breeze 2021, ukraińsko-brytyjskie Cossack Mace 2021 i Warrior Watcher 2021, ukraińsko-rumuńskie Riverine 2021, a także ukraińsko-polskie Three Swords 2021 i Silver Sabre 2021.

Przeczytaj: Ukraińcy pierwszy raz wykorzystali turecki dron uderzeniowy podczas manewrów [+VIDEO]

Czytaj także: Morze Bałtyckie: Manewry NATO pod przewodnictwem Wielkiej Brytanii [+FOTO]

Unian / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz