Ukraińska milicja zatrzymała 4 działaczy nacjonalistycznej organizacji „Swoboda”. Powodem był ich udział w antyrządowych demonstracjach we wtorek.

Milicja zatrzymała wiceprezesa „Swobody” Andrija Mochnyka, członka rady politycznej, dziennikarza sportowego Ihora Mirosznyczenkę, wiceszefa kijowskiego oddziału ugrupowania Andrija Illienkę oraz prezesa „Studenckiej Swobody” Rusłana Andrijka.

Oficjalnym powodem jest to, że we wtorek, używając megafonów, wykrzykiwali oni „obraźliwe i brutalne hasła wobec przedstawicieli władz, żądając realizacji ich bezpodstawnych żądań, naruszając w ten sposób spokój mieszkańców” – cytuje uzasadnienie zatrzymania „Swoboda”. Organizacja podkreśla, że wcześniej nie wzywano ich do stawienia się na milicję, a zatem radykalne działania funkcjonariuszy nie miały podstaw.

We wtorek pod Radą Najwyższą przeciwko ratyfikacji ukraińsko-rosyjskiego porozumienia przewidującego zniżkę na gaz w zamian za przedłużenie stacjonowania Floty Czarnomorskiej na Krymie protestowało 9 tysięcy osób, wśród nich zwolennicy „Swobody”, Bloku Julii Tymoszenko i Naszej Ukrainy Wiktora Juszczenki. „Zatrzymania świadczą o tym, że spokojne demonstracje i mityngi są faktycznie na Ukrainie poza prawem” – czytamy w oświadczeniu Swobody.

Po godzinie 14 czasu ukraińskiego wszystkich zatrzymanych zwolniono.

tr/IAR/Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz