Strona ukraińska uważa, że Niemcy, nie mając myśliwców F-16, mogłyby dostarczyć część swoich samolotów Eurofighter. Jednak według mediów, 130 z około 140 tych maszyn nie jest zdolnych do wykonywania zadań bojowych.

We wtorek minister obrony Ukrainy, Ołeksij Reznikow powiedział, że jest możliwość, by jego kraj otrzymał myśliwce od Niemiec, w ramach tzw. koalicji myśliwców. Chodzi o maszyny Eurofighter.

„Gdyby Wielka Brytania i Niemcy miały połączyć swoje możliwości w zakresie dostarczenia Eurofighterów, byłby to ważny krok” – powiedział ukraiński minister.

Reznikow powołał się na doświadczenia tzw. koalicji czołgowej, która opiera się na niemieckich czołgach Leopard 2, a także na amerykańskich wozach Abrams i brytyjskich Challenger. Jego zdaniem, analogicznie „koalicja myśliwców” mogłaby opierać się na F-16, jak również samolotach Eurofighter, a także Gripen ze Szwecji.

Czytaj także: Wielka Brytania jest gotowa wysłać myśliwce krajom, które wyślą swoje MiGi Ukrainie

W ocenie ministra, Ukraina potrzebuje około 120 myśliwców. „Największą część powinny stanowić F-16, których na całym świecie dostępnych jest ponad 5 tysięcy. Ale Eurofightery i Gripeny też by nam pomogły” – powiedział. Zaznaczył, że strona ukraińska byłaby zadowolona z udziału Niemiec w szkoleniu ukraińskich pilotów na samolotach Eurofighter.

„Nasi brytyjscy partnerzy są gotowi zaoferować Ukraińcom szkolenia na Eurofighterach. A z naszymi szwedzkimi przyjaciółmi omawiamy sposoby rozpoczęcia treningów na samolotach Saab Gripen” – oświadczył.

W kontekście myśliwców Eurofighter od Niemiec podobnie wypowiedział się także ambasador Ukrainy w Berlinie, Ołeksij Makiejew. – Potrzebujemy więcej nowoczesnych myśliwców, potrzebujemy więcej wsparcia ze strony Niemiec – zaznaczył.

Stanowisko strony ukraińskiej wynika stąd, że Niemcy już wcześniej zapowiedzieli, że nie dostarczą Ukraińcom samolotów bojowych w ramach „koalicji myśliwców”, ponieważ nie dysponują myśliwcami F-16. W związku z tym, strona ukraińska uważa, że Niemcy mogłyby udostępnić część swoich samolotów Eurofighter.

Niemcy mają jednak obecnie problem ze swoimi myśliwcami. IAR i TVP Info podają, za mediami niemieckimi, że 130 z około 140 myśliwców typu Eurofighter z zasobów Luftwaffe nie jest zdolnych do wykonywania zadań bojowych.

W ubiegłym roku okazało się, że co piąty niemiecki Eurofighter może mieć wadliwy system katapultowania i wszystkie musiały zostać sprawdzone.

Jak pisaliśmy, agencja prasowa Bloomberg podała, powołując się na dwóch urzędników zaznajomionych ze sprawą, Holandia prawdopodobnie wyśle myśliwce F-16 na Ukrainę po przeszkoleniu pilotów.

Holenderski rząd prowadził w ostatnich tygodniach rozmowy z urzędnikami USA, aby wywrzeć nacisk na administrację prezydenta Joe Bidena, aby dała zielone światło dostawie samolotów, powiedzieli urzędnicy, mówiąc pod warunkiem zachowania anonimowości. Po miesiącach nacisków ze strony Kijowa i sojuszniczych rządów, Biden ogłosił w zeszłym tygodniu, że Stany Zjednoczone wesprą wysiłki mające na celu szkolenie ukraińskich pilotów w obsłudze odrzutowców.

Biden przekazał przywódcom państw G7, którzy brali udział w spotkaniu w japońskiej Hiroszimie, że USA będą wspierać wspólne szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach czwartej generacji, w tym odrzutowcach F-16. „Wojska amerykańskie również będą szkolić ukraińskich pilotów w obsłudze odrzutowców” – oświadczył Jake Sullivan, cytowany w sobotę przez BBC. Wyrażą też zgodę na przekazanie Ukrainie myśliwców. Istnieje jednak warunek.

Wcześniejsze doniesienia medialne sugerowały, że administracja Bidena zasygnalizowała europejskim sojusznikom w ostatnich tygodniach, iż Stany Zjednoczone zezwolą im na eksport myśliwców F-16 na Ukrainę.

Jak pisaliśmy, premierzy Wielkiej Brytanii i Holandii zapowiedzieli, że będą pracować na rzecz zbudowania międzynarodowej koalicji, aby umożliwić Ukrainie pozyskanie czy zakup myśliwców F-16. Miało to miejsce przy okazji szczytu Rady Europy na Islandii.

Ukrinform / IAR / TVP.info / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply