Ukraina i USA podpisały memorandum ws. budowy bloku w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej

Podczas wizyty ukraińskiego prezydenta w USA podpisano z koncernem Westinghouse memorandum dotyczące budowy bloku energetycznego w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej. Docelowo miałoby tam powstać 5 bloków na bazie amerykańskiej technologii, wartych 30 mld dol.

We wtorek rozpoczęła się oficjalna wizyta robocza prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych. W jej trakcie, ukraińska państwowa spółka energetyczna Energoatom oraz amerykański koncern Westinghouse podpisały memorandum w sprawie budowy bloku energetycznego w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej na Ukrainie.

Jak poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych ukraiński prezydent, będzie to projekt pilotażowy. Później, na bazie amerykańskiej technologii, powstać mają cztery kolejne bloki. Całość ma kosztować nawet 30 mld dolarów.

Przeczytaj: Zgoda na ukończenie Nord Stream 2 za inwestycje w „zieloną energię” na Ukrainie. Podano szczegóły porozumienia USA-Niemcy

Ukraiński prezydent zaprezentował też amerykańskim think-tankom program transformacji Ukrainy. Później w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że liczy na gwarancje ze strony USA w sprawie Nord Stream 2, w razie ukończenia gazociągu i oddania go do użytku. Dopytywany potwierdził, że ma na myśli nałożenie przez Amerykanów sankcji.

Czytaj także: Ukraińcy chcą gwarancji od Niemiec

Wcześniej prezydent Ukrainy spotkał się z szefem NASA, Billem Nelsonem. Według relacji Zełenskiego, rozmawiano o projektach, do których Ukraina mogłaby dołączyć ze swoimi technologiami kosmicznymi. Polityk rozmawiał też z sekretarzem energii, Jennifer Granholm. W środę poinformowano, że ukraińska państwowa agencja kosmiczna i departament obrony USA podpisały memorandum porozumienia, dotyczące bezpieczeństwa lotów kosmicznych oraz zapewnienia usług i informacji z zakresu kosmicznej świadomości sytuacyjnej.

W środę Zełenski spotka się z prezydentem USA, Joe Bidenem. Wizyta ukraińskiego prezydenta zakończy się w sobotę 5 września.

Przypomnijmy, że w lipcu br. amerykański koncern Westinghouse otrzymał grant na przygotowanie programu rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Sam Westinghouse podkreślił, że wspomniany grant to „jeden z kluczowych elementów realizacji Umowy Międzyrządowej (IGA) pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi w zakresie współpracy na rzecz rozwoju programu energetyki jądrowej”. Amerykański koncern nie ukrywa, że pozyskanie pieniędzy rządu USA na stworzenie programu Front-End Engineering and Design (FEED) ma być wstępem do zaangażowania Amerykanów w budowę sektora energetyki atomowej w Polsce.

Ukrinform / 112 Ukraina / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply