Ukraina chce zmodernizować systemy przeciwlotnicze S-300

Prace nad modernizacją posiadanych przez ukraińską armię systemów przeciwlotniczych S-300 dotyczą głównie zwiększenia zasięgu pocisków.

Jak podał Ukraiński Portal Wojskowy, na Ukrainie opracowywany jest projekt modernizacji radzieckiego systemu obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu S-300. Prace prowadzone są przez szereg ukraińskich przedsiębiorstw, w tym Biuro Konstrukcyjne „Piwdenne” i państwowe przedsiębiorstwo Pawłogradzki Zakład Chemiczny. Wspomniane Biuro już wcześniej, przed określeniem możliwości modernizacji S-300, prowadziło przedłużanie terminów eksploatacji używanych w nim rakiet.

O pracach badawczych nad możliwością ponownego wyposażenia, przedłużania terminów eksploatacji produktów i modernizacji kierowanych rakiet ziemia-powietrze mówił też w jednym z programów telewizyjnych dyrektor Pawłogradzkiego Zakładu Chemicznego, Łeonid Szyman. Zakład ten prowadził prace nad silnikiem na paliwo stałe 48D6 od rakiet przeciwlotniczych serii 5W55 systemu S-300. Silnik ten przeszedł już szereg testów naziemnych.

Według ukraińskich mediów istnieje prawdopodobieństwo, że odpalenie takich rakiet po przedłużeniu terminów eksploatacji miało miejsce podczas któryś ćwiczeń ukraińskich oddziałów przeciwlotniczych. Jak podano, jednym z głównych kierunków modernizacji systemów S-300 to zwiększenie zasięgu pocisków i szeregu innych parametrów.

Ponadto, na Ukrainie biuro „Piwdenne” wcześniej opanowało obsługę systemu taktycznych pocisków balistycznych Toczka-U i przeprowadziło udane odpalenia rakiet na jednym z poligonów. Do 2014 roku i wybuchu konfliktu w Donbasie, prace nad przedłużaniem resursów rakiet tego systemu i ich obsługa prowadzona była w Rosji lub na Ukrainie, z udziałem rosyjskich specjalistów.

Jak pisaliśmy wcześniej, w Pawłogradzkim Zakładzie Chemicznym rusza produkcja nowych pocisków rakietowych kal. 122 mm „Tajfun-1”, budowanych w całości z ukraińskich komponentów.

Parę tygodni temu informowaliśmy, że w najbliższym czasie w Pawłogradzkim Zakładzie Chemicznym ma ruszyć masowa produkcja komponentów do produkcji przeciwokrętowych rakiet manewrujących systemu Neptun, celem postawienia w gotowość bojową trzech dywizjonów, czyli łącznie 18 wyrzutni.

mil.in.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply