UE chce wzmocnić walkę z rosyjską propagandą

Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej będą rozmawiać w poniedziałek o ewentualnym wzmocnieniu grupy, która zajmuje się walką z propagandą rosyjską.

Obecnie 14 osósb z grupy zadaniowej ds. wschodnich Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych zajmuje się przeciwdziałaniem propagandzie rosyjskiej i fake newsami. Część z nich delegowanych jest przez państwa członkowskie, a część to pracownicy Komisji Europejskiej.  Obszarem ich działalności są państwa należące do Partnerstwa Wschodniego, czyli Ukraina, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Armenia i Azerbejdżan.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8139.32 PLN    (36.99%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Raport na temat coraz silniejszej propagandy nie tylko Rosji, ale też Państwa Islamskiego, Al-Kaidy i innych grup terrorystycznych, przyjął jesienią ub.r. Parlament Europejski. Według sprawozdania, którego autorką była europosłanka Anna Fotyga, propaganda wymierzona w UE i jej kraje członkowskie ma na celu przeinaczanie faktów, wzbudzanie wątpliwości, dzielenie UE oraz jej partnerów w Ameryce Północnej, sparaliżowanie procesu podejmowania decyzji, dyskredytowanie instytucji UE i partnerstwa transatlantyckiego oraz wzbudzanie lęku i niepewności wśród obywateli Unii” – przypomina PAP.

Niedawno ministrowie spraw zagranicznych Polski, Chorwacji, Czech, Łotwy, Litwy, Rumunii, Szwecji oraz Zjednoczonego Królestwa wysłali list do szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini w tej sprawie, w którym apelują o rozszerzenie „strategicznej komunikacji”, w tym zwiększenia zdolności grupy zadaniowej ds. Wschodu. Zwracają rownież uwagę na dodatkowe finansowanie takich działań. Dyplomaci z tej grupy liczą na to, aby przyszłoroczny budżet unijny przeznaczył środki specyficznie na walkę z propagandą rosyjską.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wikileaks: Oprogramowanie HIVE stworzone przez CIA podszywało się pod Kaspersky Lab

Kresy.pl / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz