Turecki sąd skazał byłego pilota zamieszanego w próbę zamachu stanu z 15 lipca 2016 roku na trzy zaostrzone wyroki dożywocia i 648 lat lat więzienia – przekazała w sobotę agencja prasowa Anadolu.

Jak poinformowała w sobotę turecka agencja prasowa Anadolu, sąd w Turcji skazał byłego pilota zamieszanego w próbę zamachu stanu z 15 lipca 2016 roku na trzy zaostrzone wyroki dożywocia i 648 lat lat więzienia.

W procesie oficerów bazy lotniczej Akinci, która cztery lata temu służyła jako kwatera główna nieudanej próby zamachu stanu, sąd orzekł na korzyść zaostrzonych wyroków dożywocia dla kilku oficerów wojskowych, w tym byłego porucznika pilota Mustafy Ozkana, a także cywilów którzy pomagali w spiskowaniu i egzekucji planu.

Ozkan został skazany na 648 lat za usiłowanie obalenia porządku konstytucyjnego Turcji i usiłowanie zabójstwa z premedytacją. Podczas próby zamachu Ozkan, który latał myśliwcem F-16 z prędkością przekraczającą barierę dźwięku nad stolicą Turcji, gdzie zbombardował kwaterę główną policji, zabijając dwie osoby i raniąc 39 innych.

Początkowo Ozkan zaprzeczył swojej roli w zamachu, mówiąc, że nie latał tamtej nocy i nic nie wiedział o próbie zamachu, prokuratorzy obalili jednak jego zeznania.

1511 osób zostało skazanych na kary więzienia od 14 miesięcy do 20 lat, a niektórzy oskarżeni zostali uniewinnieni. Pozostałe procesy są kontynuowane są w Ankarze, Stambule i siedmiu innych prowincjach.

Zobacz też: Turcja: Kolejne zatrzymania podejrzanych o przynależność do ruchu Gulena 

Rząd Turcji oskarża Fethullaha Gulena o zorganizowanie nieudanego zamachu stanu w lipcu 2016 roku.

Od czasu nieudanego puczu, zarzuty zostały postawione łącznie 80 tys. osobom. Dotyczą one przynależność do organizacji kierowanej przez Gulena, który jest przeciwnikiem politycznym prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Zwolnionych z pracy zostało około 150 tysięcy urzędników i nauczycieli, a ponad 20 tys. żołnierzy ze służby. “CNN” zwraca uwagę, że zachodni sojusznicy Turcji skrytykowali skalę represji, mówiąc, że rząd używa jej jako pretekstu do stłumienia sprzeciwu.

W czerwcu turecka prokuratura nakazała zatrzymanie 275 wojskowych z 22 prowincji, w związku z podejrzeniem współpracy z Gulenem.

Kresy.pl/Anadolu

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply