Turecka Marynarka Wojenna podczas wielkich manewrów będzie na szeroką skalę wykorzystywać systemy bezzałogowe. Drony Anka i Bayraktar TB2 będą używane do wyszukiwania celów.

W ubiegły czwartek rozpoczęły się wielkie manewry tureckiej marynarki wojennej Mavi Vatan-2021, które odbywają się na Morzu Egejskim i we wschodniej części Morza Śródziemnego. Jak podał turecki resort obrony, uczestniczą w nich 82 okręty wojenne, 17 maszyn lotnictwa morskiego, oddziały desantowe, a także jednostki sił powietrznych i specjalnych. Ćwiczenia zakończą się 8 marca br.

Poprzednie takie manewry odbyły się w 2019 roku, a Morzach Czarnym, Egejski i Śródziemnym i wówczas były największymi w historii tureckiej marynarki wojennej. Nazwę ćwiczeń tłumaczy się na język angielski jako Blue Homeland, czyli „Niebieska Ojczyzna”. Jak podaje serwis „Naval News”, nazwa ta odzwierciedla określony koncept geopolityczny Turcji. Celem ćwiczeń jest: ocena gotowości sztabu i aktywów dowództwa tureckiej marynarki wojennej, przetestowanie głównych operacji morskich na poziomie grupy zadaniowej, wypracowanie zdolności w zakresie taktyki operacji morskich i połączonych, a także sprawdzenie procedur interoperacyjności z dowództwa innych rodzajów sił zbrojnych, zdolności do wzajemnego wspierania się oraz zwiększenie poziomu gotowości elementów uczestniczących.

Manewry odbywają się w dwóch fazach. Pierwsza to etap szkolenia w bazach morskich Aksaz, Izmir i Golcuk, w czasie którego prowadzone są m.in. ćwiczenia na komputerach. Po ich zakończeniu rozpocznie się faza morska.

Ważną rolę w manewrach mają odegrać drony. Jak podało tureckie ministerstwo obrony, bezzałogowce latające będą wykorzystywane na poziomie operacyjnym i taktycznym w strefach operacji morskich. Przeprowadzone zostaną ćwiczenia w zakresie ognia obronnego nawodnego i powietrznego, a szybkie bezzałogowce będą wykorzystywane jako cele, symulując realne środowisko operacyjne.

Przeczytaj: Turcja opracowała swój pierwszy, nawodny bezzałogowiec bojowy [+VIDEO]

„Naval News” zaznacza, że turecka marynarka wojenna aktywnie wykorzystuje systemy bezzałogowe zarówno do ćwiczeń, jak i w prawdziwych operacjach. W lutym turecka marynarka wojenna otrzymała dwa kolejne, latające bezzałogowce bojowe TAI ANKA, które mogą być wykorzystywane w misjach rozpoznawczych i zwiadowczych. Mogą też atakować cele o słabych zdolnościach w zakresie obrony przeciwlotniczej. Podczas trwających ćwiczeń, Turcy chcą przetestować efektywność tych dronów, a także Bayraktar TB2 przeciwko celom morskich, w ramach wojny nawodnej i we współpracy z jednostkami załogowymi.

Z kolei w roli celów nawodnych podczas strzelań użyte zostaną bardzo szybkie łodzie bezzałogowe Aselsan Albatros-T. Z kolei latające drony TAI Simsek będą udawały wrogie samoloty podczas ćwiczeń w zakresie obrony przeciwlotniczej.

Ćwiczenia Blue Homeland są uznawane za jedne z najbardziej znaczących dla sprawdzania zdolności tureckiej marynarki wojennej.

Czytaj także: Tureckie siły powietrzne i morskie przeprowadziły wspólne ćwiczenia na Morzu Egejskim

Zobacz: Turcja: rusza seryjna produkcja nowych ciężkich dronów bojowych Akıncı. Mają trafić m.in. na Ukrainę [+VIDEO]

navalnews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply