Turcja opracowała swój pierwszy, nawodny bezzałogowiec bojowy [+VIDEO]

ULAQ, pierwszy turecki uzbrojony, bezzałogowy statek nawodny, ma wypłynąć na wody Morza Śródziemnego jeszcze w tym roku.

Jak podał w tym tygodniu serwis Defense News, Turcy zwodowali swój pierwszy bezzałogowy, uzbrojony statek nawodny – ULAQ. Zbudowały go we współpracy dwie czołowe firmy tureckiego sektora zbrojeniowego: Meteksan Defence i Stocznia Ares. Przedsiębiorstwa te podały informację na ten temat pod koniec października br.

Według dostępnych informacji, ULAQ (od tureckiego „ulak”, oznaczającego państwowego posłańca z nadzwyczajnymi zdolnościami) został zbudowany z zaawansowanych kompozytów. Ma 11 m długości, zasięg 400 km i rozwija szybkość 65 km/godz. Nawodny bezzałogowiec posiada systemy obserwacji w trybach dziennym i nocnym, a także kodowany system łączności. Może być sterowany przez operatorów z pojazdów, stanowiska dowodzenia lub platform morskich, takich jak np. lotniskowce czy fregaty. System ten może być wykorzystywany do prowadzenia wywiadu, zwiadu, rozpoznania, a także walki nawodnej, asymetrycznej oraz do misji eskortowych czy ochrony infrastruktury strategicznej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

ULAQ jest uzbrojony w pociski rakietowe systemów Cirit (przeciwpancerne i przeciwpiechotne, naprowadzane laserowo, o zasięgu 1,5-8 km) i L-UMTAS (przeciwpancerne, naprowadzane laserowo, o zasięgu do 8 km), odpowiednio w wyrzutniach po 4 i 2 sztuki. Statek ma być też wyposażony w sprzęt do walki elektronicznej i posiadać zdolność do współpracy z dronami.

Opracowywanie prototypu zakończono w sierpniu br., a prace przy konstrukcji strukturalnej zakończono niedawno. Pierwszy statek bezzałogowy ma wypłynąć na wody Morza Śródziemnego po wykończeniu, co ma nastąpił jeszcze w grudniu tego roku. Z kolei testy ogniowe mają zostać przeprowadzone w 1. kwartale 2021 roku.

Według konstruktorów, ULAQ może być sterowany zdalnie, a także operować autonomicznie, w oparciu i posiadany system sztucznej inteligencji.

Czytaj także: Media: Turcja w posiadaniu dronów-samobójców działających w roju [+VIDEO]

defensenews.com / Kresy.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz