Turcja wynajęła kancelarię prawniczą z siedzibą w Waszyngtonie, aby lobbowała za jej ponownym przyjęciem do amerykańskiego programu myśliwców F-35, po zawieszeniu go w związku z zakupem rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej.

Ankara zamówiła w ramach programu F-35 ponad 100 myśliwców. Produkowała również części do ich produkcji, ale została usunięta z programu w 2019 roku po zakupie rosyjskich systemów obrony przeciwpowietrznej S-400. Tureckie władze wynajęły firmę prawniczą Arnold & Porter, która jest znana ze swoich możliwości lobbystycznych w Waszyngtonie.  Firma miała uzyskać sześciomiesięczny kontrakt w zakresie „strategicznego doradztwa i pomocy” o wartości 750 000 USD, który rozpoczął się w tym miesiącu – podała agencja „Reuters” w piątek. Medium powołuje się na dokument amerykańskiego resortu sprawiedliwości.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Ankara uważa, że ​​jej usunięcie z programu było niesprawiedliwe, a prezydent Tayyip Erdogan podkreślał, że ma nadzieję na pozytywne zmiany pod rządami nowego prezydenta USA Joe Bidena.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Turcja liczy na własne siły przy budowie silnika dla własnego myśliwca 5. generacji TF-X

Umowa z kancelarią została podpisana przez firmę SSTEK Defence Industry Technologies z Ankary, należącą do tureckiego przemysłu zbrojeniowego.

Pomimo usunięcia Turcji z programu i sankcji nałożonych na turecki przemysł obronny w grudniu, Pentagon zapowiedział, że w dalszym ciągu będzie korzystał z tureckich wykonawców kluczowych komponentów F-35.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w lipcu 2019 rozpoczęły się dostawy rosyjskich systemów obrony powietrznej S-400 do Turcji. Spowodowały one kryzys w relacjach pomiędzy Waszyngtonem i Ankarą. USA chciały, aby Turcja zrezygnowała z umowy. W zamian Turcja miałaby kupić amerykańskie zestawy Patriot. USA przestrzegały, że z powodu umowy z Rosją sprzedaż myśliwców F-35 dla Turcji może zostać opóźniona, lub nawet odwołana. Pomimo ostrzeżeń USA, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan odmówił wycofania się z umowy.

Zobacz także: USA: senatorowie domagają się jak najszybszego wyrzucenia Turcji z programy F-35

reuters.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz