Turcja zapowiedziała, że ​​przez najbliższe dwa tygodnie przeprowadzi ćwiczenia wojskowe u wybrzeży północno-zachodniego Cypru, w obliczu narastającego napięcia z Grecją w sprawie spornych roszczeń do praw eksploracyjnych we wschodniej części Morza Śródziemnego – poinformowała w sobotę Agencja Prasowa Reuters.

Jak poinformowała w sobotę Agencja Prasowa Reuters, Turcy przeprowadzą dwutygodniowe ćwiczenia wojskowe u wybrzeży północno-zachodniego Cypru. Jest to kolejna eskalacja w sporze z Grecją dotyczącym praw eksploracyjnych we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Długotrwały spór między Turcją a Grecją, oboma członkami NATO, zaostrzył się po tym, jak oba kraje zawarły konkurencyjne porozumienia dotyczące granic morskich z Libią i Egiptem, a Turcja wysłała w tym miesiącu statek badawczy na sporne wody.

Obie strony przeprowadziły ćwiczenia wojskowe we wschodniej części Morza Śródziemnego, co podkreśliło możliwość eskalacji sporu w konfrontację.

Dwa tygodnie temu greckie i tureckie fregaty śledzące turecki statek do badań ropy i gazu Oruc Reis zderzyły się, a tureckie ministerstwo obrony poinformowało w czwartek, że tureckie odrzutowce F-16 uniemożliwiły sześciu greckim F-16 wlecenie na obszar, na którym działała Turcja.

W piątek wieczorem Turcja wydała zawiadomienie Navtex – wiadomość doradczą dla marynarzy – informujące, że od soboty do 11 września w pobliżu północno-zachodniego Cypru odbędzie się „ćwiczenie strzeleckie”.

W piątek Unia Europejska wezwała Turcję do zaprzestania tego, co określiła jako nielegalną działalność poszukiwawczą na spornych wodach wschodniej części Morza Śródziemnego. Zapowiedziała przyspieszenie prac nad objęciem sankcjami tureckich urzędników.

Josep Borrell, szef polityki zagranicznej UE oświadczył, że sankcje obejmujące zamrożenie aktywów i zakaz podróżowania mogą zostać przedłużone, zaś tureckie statki będą pozbawione dostępu do europejskich portów, sprzętu i towarów – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP). Podkreślił, że nie są wykluczone także gospodarcze sankcje

W dniach 24-25 września europejscy przywódcy będą dyskutowali na szczycie w Brukseli. Dyskusja będzie dotyczyła zastosowania ewentualnych, dodatkowych środków. Turcja zapowiedziała obronę „swoich spraw” sugerując, że to Unia Europejska pogarsza sytuację grożąc sankcjami.

Zobacz także: Władze Grecji: Turcja wycofuje swoje okręty ze wschodnich rejonów Morza Śródziemnego

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wcześniej, prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał UE do okazania solidarności z Grecją i Cyprem w sporze, który dotyczy rezerw gazu ziemnego u wybrzeży Cypru. Nalegał też na dalsze sankcje na unijnym szczeblu.

„Jeśli chodzi o suwerenność Morza Śródziemnego, trzeba być konsekwentnym w czynach i słowach” – oświadczył francuski prezydent podczas konferencji prasowej.

Zobacz także: Grecja w wyniku sporu z Turcją postawiła w gotowość marynarkę wojenną

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz