Turecka prokuratura nakazała aresztowanie 532 osób, w tym 459 czynnych wojskowych, oskarżanych o związki z islamskim kaznodzieją Fethullahem Gulenem, który jest uważany przez władze w Ankarze za inspiratora nieudanego puczu wojskowego z 2016 roku – podała agencja Anatolia w poniedziałek.

Śledztwo w opisywanej sprawie jest prowadzone w 62 prowincjach. W samym Stambule nakazano aresztowanie 258 osób, w tym czterech pułkowników w służbie czynnej, jednego podpułkownika, dziewięciu majorów oraz 24 kapitanów – przekazała turecka agencja, na którą powołuje się “Reuters”. W Izmirze prokuratura nakazała aresztowanie 274 osób, również głównie spośród czynnego personelu wojskowego.

W związku z próbą wojskowego zamachu stanu toczą się postępowania przeciwko 80 tys. osób. Około 150 tys. urzędników i wojskowych zostało wyrzuconych z pracy lub zawieszonych w obowiązkach. Ponad 20 tys. żołnierzy wydalono z armii.

Zobacz także: Turcja: prokuratura nakazała aresztowanie blisko 700 podejrzanych o związki z Gulenem

Tureckie władze oskarżają Gulena o kierowanie próbą zamachu stanu poprzez ruch określany przez Ankarę jako FETO. Przebywający w USA Gulen zaprzecza zarzutom.

W czasie nieudanego puczu zginęło 250 osób.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Turcja: Aresztowano admirałów przeciwnych budowie kanału

Prezydent Recep Tayyip Erdoğan od lat oskarża zwolenników Gulena o próbę tworzenia „państwa równoległego” poprzez infiltrację sądów, policji oraz innych instytucji państwowych.

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply