Jak podaje w niedzielę Agencja Anadolu, respiratory zakupione przez hiszpański rząd w Turcji dostały autoryzację. To znaczy, że wkrótce pojawią się na Półwyspie Iberyskim.

Turecki minister spraw zagranicznych poinformował w niedzielę, że rząd zezwolił na transfer respiratorów do Hiszpanii – napisała Anadolu Zaprzeczył także pogłoskom o rekwirowaniu sprzętu medycznego przez tureckie władze.

“Konfiskowanie medycznego sprzętu to niesprawiedliwe zarzuty” – mówił minister Mevlut Cavusoglu podczas konferencji wideo. Dodał również, że poprosił swojego hiszpańskiego odpowiednika o korektę swojego stanowiska.

Respiratory zostały zamówione i opłacone przez hiszpańską administrację centralną i władze regionalne Kastylii-La Manchy oraz Nawarry. Miały trafić dla oddziałów intensywnej terapii w wielu hiszpańskich szpitalach. Spodziewano się dostarczenia ich drogą lotniczą z Turcji już tydzień temu, ale do tej pory nie zostało to zrealizowane.

– Rząd turecki wprowadził niedawno surowe restrykcje na eksport produktów sanitarnych, aby zapewnić zaopatrzenie swojego systemu sanitarnego w czasie pandemii koronawirusa – przekazywała wcześniej szefowa MSZ Hiszpanii. Powiedziała, że gdy respiratory zostały już przetransportowane do samolotu lecącego do Hiszpanii, tureckie służby celne zatrzymały towar.

Turecki minister skrytykował tureckich producentów sprzętu medycznego. “Prywatne firmy zawierają kontrakty z innymi krajami, przez co w zamian za pieniądze stawiają Turcję w ciężkiej sytuacji” – mówił.

Zapewnił jednocześnie, że respiratory wkrótce dotrą do Hiszpanii. “Dokonaliśmy autoryzacji eksportu 116 respiratorów do Hiszpanii, zgodnie z instrukcjami z ministerstwa zdrowia. Zostaną wysłane do Hiszpanii w nadchodzących dniach”. Dodał równocześnie, że czuje się bliskim sojusznikiem Hiszpanii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dziennik „El Mundo” podał, że lokalne władze Kastylii-La Mancha i Nawarry, iż zarekwirowane respiratory zostały wyprodukowane w Turcji, ale na zamówienie firmy hiszpańskiej, która potrzebne części sprowadziła z Chin.

Czytaj także: Niemcy wstrzymały maseczki zakupione przez Włochów z Chin

Kresy.pl/AA.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply