Zdaniem Romana Rewalda, byłego prezesa Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce, wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA oznacza koniec umowy TTIP. Gość Forbes.pl krytykuje zarazem prezydenta-elekta i uważa go za populistę, który nie zdoła zrealizować swoich obietnic wyborczych.

Według Romana Rewalda z Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce i byłego prezesa tej organizacji, Donald Trump jako nowy prezydent USA raczej nie wywoła wojny handlowej. – Na pewno pogrzebane jest porozumienie TTIP– mówi gość Forbes.pl, odnosząc się do umowy handlowej między USA i UE, zwaną przez niektórych, w tym ministra spraw zewnętrznych Witolda Waszczykowskiego, gospodarczym NATO. – Nie sądzę, żeby był na to apetyt ani w Stanach Zjednoczonych, ani w Europie– dodaje, jednocześnie krytycznie wypowiadając się nt. protestujących przeciwko CETA, którzy jego zdaniem „nie wiedzieli, przeciwko czemu protestowali, ale protestowali”. Rewald uważa, że Trump dodatkowo podsycał podobne, wg niego izolacjonistyczne, nastroje i zaznacza, że wypowiedzenie umów handlowych może nie być proste. – W wariancie optymistycznym to były tylko slogany wyborcze– powiedział przedstawiciel Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.

Zdaniem Rewalda, nie należy też spodziewać się rewolucji w amerykańskich podatkach. Zaznacza jednak, że głównym problemem może być dla Trumpa wywiązanie się z obietnicy wyborczej, dotyczącej zatrzymywania miejsc pracy w USA. – Wyborcy Trumpa zatęsknili za starą Ameryką, w której wolno pracujący, przez zakazy związków zawodowych, źle wykształceni robotnicy bardzo dobrze zarabiali. To się skończyło i już nigdy nie wróci. Ale ludzie nie chcą to uwierzyć, co Trump świetnie wykorzystał, ale będzie musiał się z tym zmierzyć –uważa Rewald. Jego zdaniem nowo wybrany prezydent nie podoła temu, co albo zostanie jakoś przez Trumpa zneutralizowane, „albo będzie miał kolejną rewolucję za cztery lata”. Rewald w rozmowie wyraźnie zwracał uwagę na korzyści płynące z liberalnego handlu i globalizacji – w tym dla interesu USA.

PRZECZYTAJ:

Robert Winnicki: TTIP to zagrożenie dla naszych interesów

Geopolityczny wymiar TTIP

Forbes.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply