Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto powiedział wczoraj, że nie akceptuje decyzji Donalda Trumpa ws. budowy muru na granicy Meksyku i Stanów Zjednoczonych. Powtórzył, że jego kraj nie poniesie żadnych kosztów z tego tytułu. Donald Trump odpowiedział mu na Twitterze.

Prezydenci obu państw mają się spotkać w Waszyngtonie 31 stycznia – jak jednak mówiono już wczoraj, prezydent Nieto rozważa jej odwołanie. Okazuje się, że podobnego zdania jest Trump, który postawił jednak warunek: Jeśli Meksyk nie jest w stanie zapłacić za mur, który jest tak bardzo potrzebny, może faktycznie będzie lepiej, jeśli odwołamy nadchodzące spotkanie.

Dał jednocześnie do zrozumienia, że Stany Zjednoczone mają 60 mld dolarów deficytu handlowego z Meksykiem.

Czytaj również: Prezydent Meksyku: Nie zapłacimy za budowę muru Trumpa – domagamy się szacunku

Trump oświadczył: – Jesteśmy w samym środku kryzysu na naszej południowej granicyi dodał: – Kraj bez granic nie jest krajem. Zapewnił, że USA odzyskają, począwszy od dnia dzisiejszego, kontrolę nad swą południową granicą; wezwał do zatrudnienia dodatkowych 5 tys. funkcjonariuszy straży granicznej

Budowa muru, który miał powstrzymać napływ imigrantów i podnieść stan bezpieczeństwa narodowego, była jedną ze sztandarowych obietnic wyborczych Trumpa. Prezydent USA głosi, że na razie za budowę zapłacą amerykańscy podatnicy, ale w ostatecznym rozrachunku Meksyk zrefunduje te koszty. W środę Trump podpisał rozporządzenie nakazujące budowę muru.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz