Topaz trafi do Bułgarii

Wykorzystywany przez Wojsko Polskie system Topaz trafi do wyposażenia bułgarskich wojsk lądowych – poinformowała firma WB Electronics.

System wybrany został przez wojska rakietowe i artylerii Bułgarii. Firma nie poinformowała jaką wartość ma kontrakt.

Topaz ma między innymi wspomagać wymianę danych uzyskanych z radiolokacyjnych zestawów rozpoznania artyleryjskiego ARTHUR. Nic nie wiadomo, aby bułgarskie wojsko dysponowało takim sprzętem, więc komunikat Grupy WB może wskazywać na kierunek zainteresowania wojskowych z tego bałkańskiego kraju.

“Z perspektywy potrzeby poprawy automatyzacji WRiA, bułgarskie wojska lądowe dysponują jednym pułkiem artylerii (4.) i dywizjonami w brygadach zmechanizowanych. Łącznie zasoby nie są rozbudowane, obejmować mają przede wszystkim dwa dywizjony artylerii samobieżnej z 2S1 Goździk kal. 122 mm, dywizjon artylerii z holowanymi przez ciężarowe Tatry haubicoarmatami D-20 kal. 152 mm oraz dywizjon artylerii rakietowej z wyrzutniami BM-21 kal. 122 mm. Na poziomie operacyjnym Bułgaria dysponuje wyrzutniami rakietowymi 9K79 Toczka” – czytamy na portalu dziennikzbrojny.pl.

CZYTAJ TAKŻE: MON złożyło zapytanie ofertowe na balony rozpoznawcze dla Wojska Polskiego

Prototyp Topaza zaprezentowany został w 1998 roku. Bazował on w dużej mierze na analogowych systemach łączności, dlatego MON zleciło WB Electronics opracowanie w pełni cyfrowej wersji systemu. I to właśnie ona jako Zautomatyzowany Zestaw Kierowania Ogniem Topaz, weszła pod koniec XX wieku do służby w Wojsku Polskim.

Na podstawie doświadczeń zebranych przez polskich żołnierzy w kraju i na misjach zagranicznych, producent opracował ulepszoną wersję systemu, czyli Zintegrowany System Zarządzania Walką Topaz.

Produkt ten, składający się z oprogramowania do wsparcia dowodzenia i kierowania walką oraz niezbędnego wyposażenia (m.in. środków łączności i komputerów), znalazł już kilku zagranicznych odbiorców.

Kresy.pl / dziennikzbrojny.pl / wbgroup.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply