Wystarczyły dwa dni by oddziały talibów zajęły stolice dwóch regionów Afganistanu – Nimroz, Jowzjan. Sporne informacje pojawiają się na temat trzeciej – Kunduz.
Telewizja Al Jazeera przekazała w niedzielę komunikat ruchu talibów, którzy ogłosili, że zajęli miasto Kunduz, stolicę regionu o tej samej nazwie położonego w północnej części Afganistanu. Talibowie twierdzą, że zajęli już siedzibę gubernatora, komendę policji oraz miejscowe więzienie. Powołując się na swoje “źródła lokalne” Al Jazeera twierdzi, że talibowie są w mieście.
„Dziennikarz z centrum Kunduz powiedział nam, że talibowie zajęli biuro szefa policji, biuro komisji wyborczej i że flaga talibów powiewa na centralnym rondzie” – twierdzi Charlotte Bellis, korespondentka Al Jazeery w Kabulu – „Rząd zaprzecza, że Kunduz upadł, ale według wszystkich relacji tak się stało”.
Tymczasem afgańska agencja informacyjna TOLO News napisała o “ciężkich walkach” jakie nadal mają toczyć się w Kunduzie. Także ona potwierdza, że talibowie zajęli już centrum miasta. Jednak dowódca oddziału sił specjalnych Afgańskiej Armii Narodowej Tadż Mohammad stwierdził, że talibowie ponieśli już w walkach w mieście “ciężkie straty”. Ministerstwo Obrony podało, że oddziały sił specjalnych rozpoczęły operację “oczyszczania” miasta. Mohammad zapewnił mieszkańców Kunduzu, że talibowie zostaną z niego wyparci.
To nie pierwsze walki o miasto. W czerwcu również doszło do starć oddziałów sił rządowych z talibami na jego obszarze. Ci ostatni zajmowali przejściowo Kunduz w 2015 i 2016 r.
Katarska telewizja podkreśliła, że zdobycie Kunduzu będzie kolejnym dużym sukcesem talibów w ciągu ostatnich trzech dni. W piątek w ręce ruchu wpadły stolice dwóch prowincji – Zarandż gdzie znajduje się przejście graniczne z Iranem oraz Nimruz. W sobotę talibom udało się zająć inne miasto – Szebergan.
Wraz z szybkim wycofywaniem się sił amerykańskich, które przez 20 lat zbrojnej interwencji nie zdołały wyeliminować ruchu talibów, zdobywają oni kolejne obszary Afganistanu. W ostatnich tygodniach talibowie opanowali też znaczne odcinki granicy tego państwa.
Jednocześnie talibowie starają się zdobyć sobie uznanie międzynarodowe. 8 lipca ich delegacja przebywała w Moskwie, z kolejną już wizytą w rosyjskiej stolicy. Natomiast wczoraj oficjalna delegacja talibów rozpoczęła dwudniową wizytę w Chinach od spotkania z ich ministrem spraw zagranicznych.
tolonews.com/aljazeera.com/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!