W czwartek zauważono chiński niszczyciel w pobliżu amerykańskiego okrętu u południowo-wschodniego wybrzeża Tajwanu – poinformował portal Taiwan News.

Jak poinformował portal Taiwan News, w czwartek zauważono chiński niszczyciel w pobliżu swojego amerykańskiego odpowiednika u południowo-wschodniego wybrzeża Tajwanu.

Siódma Flota Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych ogłosiła w środę, że niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke USS John Finn przeprowadzi tego dnia „zgodnie z prawem międzynarodowym rutynowy tranzyt w Cieśninie Tajwańskiej” . W czwartek rano Ministerstwo Obrony Narodowej Tajwanu (MND) potwierdziło, że amerykański niszczyciel przepłynął przez Cieśninę Tajwańską z północy na południe.

Po tym, jak USS John Finn przepłynął przez cieśninę, w czwartek wykryto, że kieruje się na wschód przez Kanał Bashi. Do południa tego dnia okręt został zauważony na południowy wschód od Wyspy Orchid, a w tym samym czasie w pobliżu pojawił się niszczyciel Marynarki Wojennej Chin, Typ 052C Jinan.

Źródło wojskowe nie było pewne, dlaczego zarówno amerykańskie, jak i chińskie okręty wojenne pojawiły się na tym samym obszarze jednocześnie.

Oba statki kontynuowały żeglugę na wschód tego wieczoru, zanim zniknęły z tajwańskich wojskowych czujników obserwacyjnych o godzinie 20:00. Ministerstwo obrony Tajwanu zapytane przez Taiwan News, czy może potwierdzić obecność okrętów wojennych odmówiło udzielenia wywiadu.

Zobacz też: Sekretarz Stanu USA spotka się na Alasce ze swoim odpowiednikiem z Chin

Chiński rząd zareagował na przepłynięcie niszczyciela przez cieśninę, poinformował portal Businessinsider.

„To posunięcie Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych sztucznie stworzyło czynniki ryzyka w Cieśninie Tajwańskiej i celowo podważyło pokój i stabilność w regionie. Zdecydowanie się temu sprzeciwiamy” – czytamy w oświadczeniu rządu. „Nasze wojska w teatrze są zawsze w pogotowiu i są gotowe reagować na wszelkie groźby i prowokacje”.

Cieśnina ma 180 kilometrów szerokości  oddziela Tajwan od kontynentalnych Chin.

Zobacz też: Chińscy generałowie mówią o konieczności przygotowania się na możliwą konfrontację z USA

Kresy.pl/Taiwan News/Businessinsider

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz