W czwartek zauważono chiński niszczyciel w pobliżu amerykańskiego okrętu u południowo-wschodniego wybrzeża Tajwanu – poinformował portal Taiwan News.

Jak poinformował portal Taiwan News, w czwartek zauważono chiński niszczyciel w pobliżu swojego amerykańskiego odpowiednika u południowo-wschodniego wybrzeża Tajwanu.

Siódma Flota Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych ogłosiła w środę, że niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke USS John Finn przeprowadzi tego dnia „zgodnie z prawem międzynarodowym rutynowy tranzyt w Cieśninie Tajwańskiej” . W czwartek rano Ministerstwo Obrony Narodowej Tajwanu (MND) potwierdziło, że amerykański niszczyciel przepłynął przez Cieśninę Tajwańską z północy na południe.

Po tym, jak USS John Finn przepłynął przez cieśninę, w czwartek wykryto, że kieruje się na wschód przez Kanał Bashi. Do południa tego dnia okręt został zauważony na południowy wschód od Wyspy Orchid, a w tym samym czasie w pobliżu pojawił się niszczyciel Marynarki Wojennej Chin, Typ 052C Jinan.

Źródło wojskowe nie było pewne, dlaczego zarówno amerykańskie, jak i chińskie okręty wojenne pojawiły się na tym samym obszarze jednocześnie.

Oba statki kontynuowały żeglugę na wschód tego wieczoru, zanim zniknęły z tajwańskich wojskowych czujników obserwacyjnych o godzinie 20:00. Ministerstwo obrony Tajwanu zapytane przez Taiwan News, czy może potwierdzić obecność okrętów wojennych odmówiło udzielenia wywiadu.

Zobacz też: Sekretarz Stanu USA spotka się na Alasce ze swoim odpowiednikiem z Chin

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Chiński rząd zareagował na przepłynięcie niszczyciela przez cieśninę, poinformował portal Businessinsider.

„To posunięcie Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych sztucznie stworzyło czynniki ryzyka w Cieśninie Tajwańskiej i celowo podważyło pokój i stabilność w regionie. Zdecydowanie się temu sprzeciwiamy” – czytamy w oświadczeniu rządu. „Nasze wojska w teatrze są zawsze w pogotowiu i są gotowe reagować na wszelkie groźby i prowokacje”.

Cieśnina ma 180 kilometrów szerokości  oddziela Tajwan od kontynentalnych Chin.

Zobacz też: Chińscy generałowie mówią o konieczności przygotowania się na możliwą konfrontację z USA

Kresy.pl/Taiwan News/Businessinsider

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz