Rosja jest gotowa do prowadzenia negocjacji z Turcją w sprawie możliwej dostawy myśliwców Su-35 i Su-57, jeśli otrzyma odpowiedni wniosek – poinformowała w piątek rzecznik Federalnej Służby Federalnej Rosji ds. Współpracy Wojskowej i Technicznej Waleria Reszetnikowa.

Jak przekazała w piątek agencja prasowa Tass, Rosja jest gotowa do prowadzenia negocjacji z Turcją w sprawie możliwej dostawy myśliwców Su-35 i Su-57, jeśli otrzyma odpowiedni wniosek. Poinformowała o tym Waleria Reszetnikowa, rzecznik Federalnej Służby Federalnej Rosji ds. Współpracy Wojskowej i Technicznej.

„Jeśli chodzi o potencjalne plany Ankary dotyczące zakupu rosyjskich myśliwców Su-35 i Su-57, należy zaznaczyć, że strona turecka została poinformowana o ich pełnej specyfikacji technicznej. Jeśli pojawi się prośba ze strony Turcji o te samoloty, jesteśmy gotowi do negocjacji w tej sprawie” – powiedziała rzecznik.

Rosja wcześniej zaznaczyła gotowość udziału w programie rozwoju tureckiego myśliwca piątej generacji TF-X – poinformowała rzecznik.

„Strona turecka od dłuższego czasu deklaruje zamiar realizacji projektu opracowania własnego myśliwca piątej generacji TF-X. Rosja wcześniej wskazywała, że ​​jest gotowa rozważyć możliwość współpracy w ramach tego programu. Nie otrzymaliśmy jednak jak dotąd odpowiednia prośba Ankary” – dodała Reszetnikowa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy w lutym, wykluczenie Turcji z programu Joint Strike Fighter i opóźnienia w pracach nad własnym myśliwcem 5. generacji zmuszają Turków do modernizacji części swoich F-16, by przedłużyć im okres użytkowania.

Decyzję Turcji w tej sprawie ogłosił Ismail Demir, prezes tureckich Przedsiębiorstw Obronnych. Poinformował, że wszechstronny program modernizacyjny będzie obejmował przegląd, renowację, wymianę elementów i wzmocnienie konstrukcji tureckich F-16.

Zdaniem tureckiego eksperta, Caglar Kurca, program modernizacyjny wskazuje, że Turcja zamierza utrzymać F-16 jako trzon swoich sił powietrznych do czasu, aż zakończone zostaną prace nad własnym, krajowym myśliwcem. Jego zdaniem, poza F-16, do wspierania misji, szczególnie o charakterze antyterrorystycznym, mogą być używane także drony.

Kresy.pl/Tass

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz