Rosyjskie okręty desantowe zmierzają w kierunku Cieśnin Duńskich, aby opuścić Morze Bałtyckie – poinformowało w poniedziałek wojsko Szwecji. W ubiegłym tygodniu armia Szwecji wzmocniła swoją obecność na strategicznej wyspie Gotlandia. Miało to związek z pojawieniem się rosyjskich okrętów.

Rzeczniczka szwedzkiego wojska Therese Fagerstedt oświadczyła, że w poniedziałek o godz. 11 sześć rosyjskich okrętów desantowych znajdowało się na Morzu Bałtyckim na wysokości Trelleborga (port na południu Szwecji). Michael Claesson, dowódca operacyjny sił zbrojnych Szwecji podkreślił na antenie Szwedzkiego Radia, że okręty “wyruszyły w kierunku zachodnim oraz północno-zachodnim”. “Są w drodze do opuszczenia Morza Bałtyckiego” — dodał, cytowany przez portal Euractiv.

Według szwedzkiej armii rosyjskie okręty desantowe mogą przewozić żołnierzy, pojazdy wojskowe lub uzbrojenie.

Szwedzkie siły zbrojne poinformowały w czwartek o zwiększeniu aktywności na Gotlandii. Miało to związek ze zwiększonymi napięciami między NATO i Rosją oraz rozmieszczeniem rosyjskich okrętów desantowych na Bałtyku.

Gotlandia, największa wyspa Szwecji, ma strategiczne znaczenie i leży około 330 kilometrów (205 mil) od Kaliningradu, siedziby rosyjskiej Floty Bałtyckiej. W 2019 r. Szwecja rozmieściła na wyspie zaktualizowany system obrony przeciwrakietowej ziemia-powietrze.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na początku stycznia br. najwyższy dowódca wojskowy Szwecji oświadczył, że szwedzka strategia bezpieczeństwa zostałaby całkowicie podważona, gdyby NATO zgodziło się ograniczyć część swojej działalności w Europie.

Zobacz także: Finlandia: nie rozmawiamy o członkostwie w NATO

euractiv.com / randrlife.co.uk / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply