Szwedzki centrolewicowy rząd mniejszościowy, który opierał się głównie na dobrowolnych ograniczeniach COVID-19, zawiódł w kilku aspektach radzenia sobie z pandemią, poinformowała w czwartek Komisja Konstytucyjna parlamentu Szwecji – przekazał Reuters.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, szwedzki centrolewicowy rząd mniejszościowy, który opierał się głównie na dobrowolnych ograniczeniach COVID-19, zawiódł w kilku aspektach radzenia sobie z pandemią, poinformowała w czwartek Komisja Konstytucyjna parlamentu Szwecji.

Rząd zwlekał z wprowadzeniem systemu testowania i śledzenia, nie był w stanie chronić osób starszych i brakowało jasnych linii odpowiedzialności między władzami krajowymi i lokalnymi, stwierdziła komisja.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Kwestia odpowiedzialności za sporne aspekty reakcji na pandemię nabiera coraz większego znaczenia w miarę zbliżania się w kraju wyborów powszechnych. „Jest jasne, że Szwecja nie była wcześniej wystarczająco przygotowana i możemy wyciągnąć wnioski z wielu podstawowych niepowodzeń, które zostały zidentyfikowane” – powiedział Hans Ekstrom, wiceprzewodniczący komisji i socjaldemokratyczny ustawodawca.

Liczba ofiar śmiertelnych w Szwecji była wyższa niż wśród innych nordyckich krajów, ale niższa niż w większości krajów europejskich. Komitet stwierdził, że rząd powinien był szybciej ustanowić ramy testowania i śledzenia, szybciej opracować prawo dające szersze uprawnienia do radzenia sobie z kryzysem i szybciej izolować domy opieki dla osób starszych.

„Odpowiedź rządu nie była wystarczająca” – powiedziała przewodnicząca komisji Karin Enstrom.

Zobacz też: Raport szwedzkich epidemiologów: „Koronawirus najczęstszą przyczyną śmierci w tym roku”

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Minister zdrowia i spraw społecznych Lena Hallengren powiedziała agencji prasowej TT, że chociaż niektóre kwestie mogły zostać rozwiązane lepiej, komisja nie wyraziła poważnej krytyki konstytucyjnej. „Ale są opisy rzeczy, które można było potraktować inaczej i gdzie można by szybciej znaleźć rozwiązania” – powiedziała.

Szwecja zarejestrowała 8 520 nowych przypadków koronawirusa od 27 maja, ponieważ utrzymuje się gwałtowny spadek zachorowań. Dane nie zostały zaktualizowane od środy zeszłego tygodnia, kiedy Agencja Zdrowia tymczasowo zamknęła swoją bazę danych z powodu podejrzenia próby włamania się do systemu.

Zobacz też: Szwecja: odkryto grupę krytykującą w międzynarodowych mediach szwedzką strategię walki z pandemią

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz