Szwedzki ambasador proponuje, by Czesi zatrzymali za darmo wyleasingowane od Szwecji myśliwce Saab Gripen C/D, jeśli zdecydują się kupić nowe Gripeny dla swoich sił powietrznych. Dotąd przyjmowano, że Czechy wybiorą najpewniej amerykańskie F-35.

W czwartek ambasador Szwecji w Pradze, Fredrik Jörgensen, wyraził w imieniu swojego państwa gotowość do bezpłatnego przekazania Republice Czeskiej myśliwców Gripen C/D, które Czesi obecnie leasingują. Miałoby to nastąpić, jeśli rząd Czech zdecyduje się na wybór tych samolotów jako przyszłych podstawowych myśliwców dla czeskich sił powietrznych po tym, jak upłynie okres wypożyczenia.

Czechy leasingują obecnie od Szwecji 12 myśliwców Saab Gripen C/D w wersji jednomiejscowej oraz dwa w wersji dwumiejscowej. Samoloty zostały wypożyczone w 2005 roku, by po wstąpieniu do NATO zastąpić przestarzałe, poradzieckie MiG-21. Później umowę przedłużono o 12 lat. Okres wypożyczenia upływa w 2027 roku, przy czym jest opcja przedłużenia umowy leasingowej o dwa lata.

Jörgensen zadeklarował, że obecnie posiadane przez Czechy samoloty zostałyby zmodernizowane, a Czesi będą mogli kupić ich najnowszą wersję, Gripen E. Według niego, Saab, producent tych maszyn, mógłby dostarczyć nowe egzemplarze bez długiego oczekiwania. Szwedzki dyplomata zaznaczył też, że czeska armia nie musiałaby zmieniać infrastruktury w bazach.

Rząd premiera Roberta Fiali musi najszybciej, jak to możliwe zdecydować, jakich myśliwców będzie używać czeskie lotnictwo po 2027 roku i zakończeniu umowy leasingowej na szwedzkie Gripeny. Czechy zamierzają nabyć łącznie 24 myśliwce.

O kontrakt starają się też Amerykanie, którzy oferują Czechom samoloty wielozadaniowe F-35. Według części mediów, są one obecnie głównym kandydatem.

Czytaj także: Grecja, Hiszpania i Czechy chcą pozyskać F-35

radio.cz / militaryleak.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply