Prezydent Turcji Recep Erdogan powiedział w czwartek, że Finlandia i Szwecja muszą najpierw dotrzymać obietnic złożonych Turcji w umowie o zniesieniu jej weta w sprawie ich ofert członkostwa w NATO lub ratyfikacja nie zostanie wysłana do tureckiego parlamentu.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, prezydent Turcji Recep Erdogan powiedział w czwartek, że Finlandia i Szwecja muszą najpierw dotrzymać obietnic złożonych Turcji w umowie o zniesieniu jej weta w sprawie ich ofert członkostwa w NATO lub ratyfikacja nie zostanie wysłana do tureckiego parlamentu.

Przemawiając na konferencji prasowej w Madrycie na zakończenie szczytu NATO, Erdogan powiedział, że oba kraje nordyckie muszą jak najszybciej zakończyć zmiany legislacyjne dotyczące terrorystów.

Powiedział również, że Szwecja obiecała ekstradycję 73 osób, które określił jako terrorystów, chociaż protokół ustaleń nie zawiera żadnych wyraźnych obietnic ekstradycji. Stwierdził jedynie, że kraje zajmą się prośbami Turcji.

„Kluczowe jest, aby obietnice się spełniły. W nadchodzącym okresie będziemy monitorować egzekwowanie elementów memorandum i odpowiednio podejmiemy nasze kroki” – powiedział Erdogan.

„Najpierw Szwecja i Finlandia powinny wypełniać swoje obowiązki i te są w tekście… Ale jeśli tego nie zrobią, to oczywiście nie ma mowy o wysłaniu ratyfikacji do naszego parlamentu” – dodał.

We wtorek fiński prezydent, Sauli Niinisto poinformował, że Turcja, Szwecja i Finlandia podpisały trójstronne memorandum na rzecz „rozszerzenia pełnego poparcia przeciwko zagrożeniom dla ich bezpieczeństwa”. Tym samym, władze Turcji zgodziły się poprzeć wspólne członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO. „Konkretne kroki naszego przystąpienia do NATO zostaną uzgodnione przez sojuszników NATO w ciągu najbliższych dwóch dni, ale decyzja ta jest nieuchronna” – poinformowała w oficjalnym komunikacie strona fińska.

Niinisto wyraził radość z możliwości zakończenia obecnego etapu na drodze Finlandii do członkostwa w NATO. Dodał, że oczekuje „owocnych rozmów” z „przyszłymi sojusznikami” na temat roli Finlandii w NATO.

Podczas konferencji prasowej w pierwszym dniu szczytu NATO w Madrycie, sekretarz generalny Sojuszu, Jens Stoltenberg ogłosił, że osiągnięto porozumienie, otwierające drogę Finlandii i Szwecji do członkostwa w NATO.

– Turcja, Finlandia i Szwecja podpisały memorandum, które odpowiada na obawy Turcji, w tym te związane z eksportem broni i zwalczaniem terroryzmu – powiedział Stoltenberg. Dodał, że żaden inny sojusznik w ramach NATO „nie ucierpiał tak bardzo z powodu brutalnych ataków terrorystycznych jak Turcja, w tym ze strony organizacji terrorystycznej Partia Pracujących Kurdystanu [PKK – red.]”.

Według Stoltenberga, „rządy Turcji, Finlandii i Szwecji zgodziły się wzmocnić współpracę w dziedzinie zwalczania terroryzmu”. Zgodnie z porozumieniem, jako przyszli członkowie NATO, Szwedzi i Finowie „zobowiązują się do pełnego wsparcia Turcji w walce z zagrożeniami dla jej bezpieczeństwa narodowego”. W związku z tym, oba państwa mają dostosować swoje prawo tak, by umożliwić „rozprawienie się z działalnością PKK i zawarcie z Turcją umowy o ekstradycję”.

– Po tym szczycie Finlandia i Szwecja oficjalnie otrzymają status krajów zaproszonych – powiedział sekretarz generalny NATO. Dodał, że „drzwi są otwarte”. Wiadomo, że rozszerzenie NATO wymaga zgody wszystkich członków Sojuszu.

Podczas rozpoczętego szczytu NATO 2022 w Madrycie, stolicy Hiszpanii, kluczowymi tematami będą m.in.: agresja Rosji przeciw Ukrainie, bieżące wsparcie dla Kijowa, konsekwencje radykalnie zmienionej sytuacji bezpieczeństwa w Europie dla Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz długoterminowa adaptacja NATO do aktualnych zagrożeń i wyzwań. Przedyskutowana ma też zostać rosnącą globalną pozycje Chin.

Wcześniej pisaliśmy, że w ocenie szefowej szwedzkiej dyplomacji, Ann Linde, są postępy w negocjacjach z Turcją w sprawie dołączenia Szwecji do NATO. Podobnie rozmowy ze stroną turecką ocenił fiński prezydent, Sauli Niinisto.

Finlandia i Szwecja złożyły w maju formalne wnioski o przystąpienie do NATO. Oba kraje były neutralne przez całą zimną wojnę, a ich chęć przystąpieniu do NATO jest jedną z najbardziej znaczących zmian w europejskiej architekturze bezpieczeństwa od dziesięcioleci. Szwecja i Finlandia spotkały się ze sprzeciwem Turcji, która oskarżyła je o wspieranie i ukrywanie milicji kurdyjskiej i innych grup, które Turcja uznaje za terrorystyczne.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz