Szwajcarski rząd odrzucił wniosek firmy RUAG o reeksport czołgów Leopard 1 na Ukrainę – poinformowała służba prasowa szwajcarskiej Rady Związkowej.

Służba prasowa szwajcarskiej Rady Związkowej poinformowała w środę, że odrzucono wniosek firmy RUAG o reeksport czołgów Leopard 1 na Ukrainę.

28 czerwca rada odmówiła sprzedaży 96 czołgów Leopard 1 A5 firmie RUAG na podstawie przepisów o neutralności.

„Rada Federalna stwierdziła, że sprzedaż 96 czołgów była niemożliwa ze względu na przepisy obowiązującego prawa. W szczególności taka sprzedaż byłaby sprzeczna z ustawą o sprzęcie wojskowym i oznaczałaby zmianę szwajcarskiej polityki neutralności” – napisano w oświadczeniu.

Czołgi te znajdują się obecnie we Włoszech i są w stanie niezdatnym do użytku. Planowano je przetransportować do Niemiec w celu odzyskania, a następnie przewieźć na Ukrainę jako pomoc wojskową.

Przypomnijmy, instruktorzy wojskowi z Danii przez całe lato będą szkolić ukraińskie załogi na czołgach Leopard 1. Duńskie Ministerstwo Obrony podaje, że Ukraińcy szkolą się na niemieckich czołgach w wersji 1A5.

Duńscy instruktorzy pracują od kwietnia i będą pracować przez całe lato.

Szkolenie Ukraińców odbywa się w ścisłej współpracy z niemieckimi żołnierzami i robotnikami przemysłowymi w Niemczech.

Duński generał dywizji Arpe Nielsen i major Henning Beck przeprowadzili inspekcję instruktorów z Danii, którzy obecnie szkolą ukraińskich czołgistów na tych pojazdach bojowych.

Podczas swojej wizyty w Berlinie, duński minister obrony Troels Lund Poulsen oświadczył, że Ukraina otrzyma od Danii i Niemiec 80 czołgów Leopard 1. „Darowiznę, której pierwsze dostawy zostaną teraz zrealizowane, można określić jako bardzo dużą” – podkreślił minister, cytowany przez PAP za duńską stacją telewizyjną TV 2. Oprócz samych czołgów, darowizna ta obejmuje również części zamienne oraz amunicję.

W ramach wizyty w stolicy Niemiec, Poulsen spotkał się ze swoim odpowiednikiem Borisem Pistoriusem, a także duńskimi instruktorami, którzy prowadzą w Niemczech szkolenia dla ukraińskich żołnierzy z obsługi wozów Leopard 1.

Szef duńskiego resortu obrony zapewniał, że pojazdy te, choć nie tak nowoczesne jak Leopard 2, mogą być dla Ukraińców bardzo przydatne. Powiedział, że mają bardzo dobre zdolności ogniowe i potrafią dobrze poruszać się w terenie.

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply