Dwie osoby, w tym sprawca, zginęły w środowej wymianie ognia pod konsulatem Stanów Zjednoczonych w Dżeddzie. Waszyngton potwierdził zajście.

W strzelaninie zginął Nepalczyk zatrudniony jako strażnik amerykańskiego konsulatu oraz sam sprawca. „Osoba w samochodzie zatrzymała się w pobliżu budynku konsulatu amerykańskiego w prowincji Dżedda i wysiadła z niego, trzymając w ręku broń palną” – opisywał rzecznik policji regionu Mekki – “służby bezpieczeństwa podjęły inicjatywę, aby zająć się nim zgodnie z wymaganiami, a wymiana ognia doprowadziła do jego śmierci”. Cytowana przez Al Jazeerę wypowiedź sugeruje, że to nie podejrzany pierwszy otworzył ogień.

Saudyjska Agencja Prasowa (SPA), państwowy serwis informacyjny, poinformowała o śmierci ochroniarza, który był pracownikiem prywatnej firmy ochroniarskiej. Żaden obywatel USA nie został ranny w wyniku ostrzału – poinformował z kolei Departament Stanu USA. Jak dodał “Ambasada i konsulat USA pozostają w kontakcie z władzami saudyjskimi podczas badania incydentu”.

Konsulat USA w mieście portowym nad Morzem Czerwonym, w którym mieszka ponad 4,7 miliona ludzi, był już wcześniej celem ataków, między innymi w 2016 roku. W tymże roku pracownicy ochrony zidentyfikowali podejrzaną osobę w pobliżu parkingu szpitala Dr Suleiman Faqeeh, znajdującego po drugiej stronie ulicy przy której znajduje się amerykański konsulat. Wówczas sprawdzana osoba zdetonowała ładunki wybuchowe na swoich pasie. Zamachowiec zginął, a dwie inne osoby zostały ranne.

Konsulat w Dżeddzie był również celem ataku w 2004 roku, kiedy to pięć osób wdarło się do budynku z bronią palną i materiałami wybuchowymi. Czterech saudyjskich pracowników ochrony zginęło przed konsulatem, a pięciu pracowników w środku. W tamtym czasie media donosiły, że 18 pracowników i osoby ubiegające się o wizę było przetrzymywanych jako zakładnicy, zanim interweniowały siły saudyjskie.

Trzech z pięciu napastników zostało wówczas rannych. Dwóch pozostałych zostało rannych. Mieli być powiązani z Al Kaidą.

Czytaj także: Arabia Saudyjska: Udaremniono próbę zamachu na Wielki Meczet w Mekce

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply