Ukraiński polityk Jurij Szuchewycz w skandaliczny sposób komentuje słowa Witolda Waszczykowskiego o możliwym wecie Polski w sprawie wejścia Ukrainy do UE.

Syn przywódcy UPA Romana Szuchewycza, Jurij Szuchewycz odniósł się do słów Witolda Waszczykowskiego, który oświadczył, że Ukraińcy do Unii z Banderą nie wejdą. Ukraiński polityk uważa, że Bandera nie jest żadną przeszkodą w integracji Ukrainy z Unią Europejską. Dodał, że jeżeli Polacy podejmą tego typu działania, my również przedstawimy nasze roszczenia wobec nich [na forum Unii Europejskiej – red].

Szuchewycz dodaje: Np. to co robili, to co fałszowali, w sprawach historycznych. To co robili w kwestii ukraińskiej na Wołyniu w latach 30-tych – sprawa  polskiego osadnictwa wojskowego. A później „Akcja Wisła” . Nawiasem mówiąc wyrzucenie z ich ziem zachodnich 11 milionów Niemców to także ludobójstwo. Formą ludobójstwa jest też przymusowa migracja i wysiedlenie ludzi. Oni [Polacy – red.] robili tak z Ukraińcami, robili tak z Niemcami. Uważam, że i oni są nielegalnie w Unii, jeżeli nie żałują tego co robili.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraiński urzędnik o wypowiedzi Waszczykowskiego: szantaż, chamstwo i szowinizm!

Jurij Szuchewycz uważa także, że Polacy są tylko rzekomo partnerami Ukrainy.

Po co nam taki partner? Oni chcą, abyśmy tańczyli z nimi do ich melodii. Po tym wszystkim [co nam zrobili – red.] są Polacy, którzy ustalają kogo możemy uznawać na Ukrainie za bohatera, a kto na to nie zasługuje się – oburza się Szuchewycz.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Odpowiadając na pytanie, w jaki sposób można wyjść z tej sytuacji, ukraiński polityk stwierdził: Wyjść? Wiesz co? Chciałbym napluć w twarz Polakom za tą całą sytuację. Przez to, że zachowujemy się jak żebracy, tak jesteśmy traktowani. Patrzymy na to co mówią w Moskwie, co mówią w Warszawie i w Berlinie, będziemy patrzeć co mówią w Brukseli? Przez to w Kijowie nie będziemy wiedzieć co powinniśmy robić, ponieważ będziemy jak przerażone myszy, które nie wiedzą w którą stronę biec.

kresy.pl / obozrevatel.com / inforesist.org
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. tagore
  tagore :

  Do Szuchewycza nie dotarło jeszcze jakie są konsekwencje między innymi jego działań w
  ukraińskim parlamencie i ,że za plecami neobanderowców nie ma „wermachtu” asekurującego ich działania. Zdobyć niepodległość można ,ale utrzymać ją to dużo trudniejsza sprawa. Losy Hetmanatu jakoś nie dały do myślenia ,ciekawe czy znajdzie się
  nowy Taras Szewczenko i napisze tekst jak o Chmielnickim o Szuchewyczu i Banderze .
  W końcu zapewnili Ukrainie szansę na wrogów na każdej granicy.

 2. Avatar
  MadMike :

  Zapomniał też wspomnieć, iż przesiedlenia np. Niemców po wojnie były wynikiem porozumień Wielk. Brytania-USA-ZSRR więc co niby zrobili Polacy to nie wiem. Ale jak zawsze, on tego nie mówi do nas, do reszty świata tylko do swoich chachłów które z rozmarzonym wzrokiem hailujących w swoich lepiankach. Jak jest taki pewny to ja mam propozycję, wybierzcie się do Niemiec i zróbcie jedną ze swoich imprez ku czci SS-Galizien, zobaczymy jaka będzie reakcja. A najlepiej nich oświadczą, że nie chcą mieć z nami żadnych kontaktów, nich zamkną granicę i nikogo do Polski nie puszczają, my za to wszystkich ukrów z Polski deportujemy i wszyscy będą szczęśliwi.