Zdaniem szefa MSZ Węgier, Pétera Szijjártó, konsekwencje wojny rosyjsko-ukraińskiej są coraz poważniejsze. Zwrócił uwagę, że poza bezpośrednimi skutkami wojny, Europie grozi głęboka recesja, kryzys energetyczny, a także kolejny kryzys migracyjny.

We wtorek przy okazji nieformalnego szczytu szefów dyplomacji państw członkowskich Unii Europejskie w Pradze, minister spraw zagranicznych Węgier, Péter Szijjártó zwrócił uwagę na konsekwencje wojny rosyjsko-ukraińskiej. Jego zdaniem, jeśli wojna na Ukrainie wkrótce się nie zakończy, to Europa może stanąć w obliczu „nieprzewidywalnego ryzyka”. Tłumaczył, że poza bezpośrednimi konsekwencjami wojny, Europę może dotknąć kolejna fala migracyjna.

„Konsekwencje konfliktu zbrojnego [na Ukrainie – red.] stają się coraz poważniejsze. To może być ostatni moment. Propozycje, które prowadzą do eskalacji wojny muszą zostać odłożone na bok, a wszyscy powinni skoncentrować się na zaprowadzeniu pokoju” – powiedział szef MSZ Węgier.

Przeczytaj: Orban w USA: globalistyczni przywódcy eskalują i przedłużają wojnę na Ukrainie

Szijjártó zaznaczył, że każdego dnia na Ukrainie giną setki ludzi, a dziesiątki tysięcy uciekają z kraju. Jednocześnie, europejska gospodarka pogrąża się w coraz głębszej recesji, a kryzys energetyczny, w jego ocenie, stanie się znacznie poważniejszy, niż przewidywano. Uważa, że rosnące szybko ceny energii „praktycznie wyhamują” gospodarkę w całej Europie.

Czytaj także: Orban: wkroczyliśmy w erę wojny, unijna polityka sankcji była strzałem w płuca

Zobacz: Orban: Sankcje szkodzą europejskiej gospodarce, musimy negocjować z Rosją

Jeśli wkrótce nie zapanuje pokój, skutki wojny będą jeszcze bardziej tragiczne – zginie o wiele więcej tysięcy ludzi, a kolejne dziesiątki i setki tysięcy będą musiały opuścić swoje domy” – powiedział węgierski minister.

Zdaniem Szijjártó, kolejnym poważnym zagrożeniem jest to, że eksport produktów rolnych zarówno z Ukrainy, jak i z Rosji, będzie wyraźnie poniżej poziomów sprzed wybuchu wojny.

„Kilkaset milionów ludzi nie otrzymuje dziś potrzebnego im jedzenia, z czego znaczna większość z nich żyje w regionach świata, które niestety są podatne na destabilizację, w regionach, w których często zaczynają się fale nielegalnej migracji” – zaznaczył szef węgierskiego MSZ. Dodał, że będzie apelował do swoich kolegów z UE, by bardziej skoncentrowali się na tym, doprowadzić do porozumienia pokojowego między Ukrainą a Rosją.

dailynewshungary.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply