Stany Zjednoczone ogłosiły oskarżenie przeciwko sześciu obywatelom Rosji, którzy zostali powiązani z udziałem w szeroko zakrojonych cyberatakach na Ukrainę i kraje NATO w przededniu rosyjskiej inwazji w 2022 roku.
Jak poinformował w czwartek Departament Sprawiedliwości USA, pięciu oskarżonych to oficerowie Jednostki 29155 Głównego Zarządu Wywiadowczego (GRU): Jurij Denisow, Władysław Borowkow, Denis Denisenko, Dmitrij Gołoszubow i Nikołaj Korczagin.
Szóstym oskarżonym jest cywil Amin Sitgal, wcześniej oskarżony o spisek w celu popełnienia włamania komputerowego, a teraz także o spisek w celu popełnienia oszustwa przy użyciu elektronicznych środków komunikacji.
Zobacz też: Na Białorusi zatrzymano japońskiego szpiega
13 stycznia 2022 roku oskarżeni przeprowadzili szeroko zakrojony cyberatak na systemy komputerowe kilkudziesięciu agencji rządowych na Ukrainie. Ofiarami cyberataku były w szczególności Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Zagranicznych, Finansów, Edukacji i Nauki, Energii, a także elektroniczny system sądowy, państwowy portal usług elektronicznych, Izba Obrachunkowa Ukrainy, Państwowa Służba Ratownicza itp.
Zgodnie z aktem oskarżenia ukraińskie sieci komputerowe zostały zainfekowane złośliwym oprogramowaniem WhisperGate pod przykrywką ransomware. W rzeczywistości WhisperGate było cyberbronią zaprojektowaną w celu całkowitego zniszczenia komputera docelowego i powiązanych z nim danych.
Atakującym udało się ukraść poufne dane, w tym dokumentację medyczną, które wystawili na sprzedaż online. Na zhakowanych stronach opublikowano wiadomość o treści mniej więcej takiej: „Ukraińcy! Wszystkie informacje o was stały się publiczne, bójcie się i spodziewajcie się najgorszego. To dotyczy waszej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości”.
Zobacz też: Rz: Rubcow wyjechał z Polski z tajną wiedzą. „Jest ryzyko, że dowiedział się zbyt dużo”
W sierpniu 2022 r. oskarżeni włamali się również do infrastruktury transportowej nienazwanego „kraju Europy Środkowej”, który wspierał Ukrainę. Ponadto, co najmniej od sierpnia 2021 r., próbują przeniknąć do bezpiecznych systemów komputerowych 26 krajów NATO, w tym federalnej agencji rządowej w amerykańskim stanie Maryland.
Sprawa jest badana przez FBI, poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości w oświadczeniu.
Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!