Szefowie MSZ Francji i Niemiec udadzą się na objęty konfliktem wschód Ukrainy

Ministrowie spraw zagranicznych Francji i Niemiec zamierzają odwiedzić linię demarkacyjną w strefie konfliktu w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy, poinformował portal Ukrinform.

Minister ds. Europy i Spraw Zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian poinformował 14 stycznia na konferencji prasowej we francuskim mieście Brest, że razem z szefem MSZ Niemiec zamierzają odwiedzić linię demarkacyjną w strefie konfliktu w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy.

„Europa dołoży wszelkich starań na wszystkich forach [w celu deeskalacji napięć], zarówno w formacie normandzkim, gdzie Francja i Niemcy będą naciskać, aby zapewnić przestrzeganie porozumień mińskich. Annalena Baerbock [minister spraw zagranicznych Niemiec] i ja omówiliśmy ten temat i umówiliśmy się na krótką wizytę na Ukrainie. Baerbock odwiedzi Ukrainę w poniedziałek. My, Francja i Niemcy, wspólnie odwiedzimy linię demarkacyjną i Kijów. Tak jak zrobił to Wysoki Przedstawiciel UE podczas wizyty na Ukrainie, potwierdzimy stanowisko europejskie” – przekazał francuski minister.

„W kwestiach związanych z Rosją i Ukrainą zauważyłem wczoraj determinację i jedność wszystkich obecnych [ministrów] w trzech głównych punktach. Po pierwsze, ponowne potwierdzenie zdecydowanego, stanowczego stanowiska w sprawie każdego nowego zagrożenia dla integralności terytorialnej Ukrainy… w kontekście zobowiązań podjętych na posiedzeniu Rady 16 grudnia. Jakakolwiek agresja militarna na Ukrainę będzie miała ogromne i dotkliwe reperkusje, co stanowczo podkreślili wszyscy uczestnicy tego spotkania” – powiedział Jean-Yves Le Drian.

Podkreślił też, że ministrów łączy konieczność prowadzenia dialogu z Rosją.

„Istniała również wyraźna zbieżność w kontynuowaniu wymagającego dialogu z Rosją i determinacja, aby to zrobić. I oczywiście nie będziemy akceptować ultimatum. Mamy wyraźne zobowiązanie w zakresie stanowiska europejskiego” – dodał francuski urzędnik.

Jak informowaliśmy na naszym portalu, minister Zbigniew Rau w związku z przejęciem prezydencji w OBWE odwiedzi w najbliższym czasie Kijów, Waszyngton i Moskwę. „Minister Rau odwiedzi najprawdopodobniej najpierw Ukrainę, wizyta jest planowana na przełomie stycznia i lutego. Pan minister spotka się tam z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Dmytro Kułebą, odwiedzi też tereny przyfrontowe w związku z działaniem misji OBWE na tym terenie” – zapowiedział w sobotniej rozmowie z PAP rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina.

Jak poinformowała w sobotę agencja prasowa Reuters, minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly również odwiedzi Ukrainę w przyszłym tygodniu, aby potwierdzić poparcie dla suwerenności Ukrainy i wzmocnić wysiłki mające na celu powstrzymanie „agresywnych działań” Rosji.

„Gromadzenie rosyjskich żołnierzy i sprzętu na Ukrainie i wokół niej zagraża bezpieczeństwu w całym regionie. Te agresywne działania muszą zostać powstrzymane” – poinformowała Joly w oświadczeniu. „Kanada będzie współpracować ze swoimi międzynarodowymi partnerami w celu utrzymania ładu międzynarodowego opartego na zasadach”.

Kresy.pl/Ukrinform

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz